اولین پادشاه زن ایرانی که بود ؟

در این انجمن داستانهای کوتاه و حکایات نویسندگان و شما به نثرقرار می گیرد .

مدیر انجمن: phoenix89

اولین پادشاه زن ایرانی که بود ؟

پستتوسط admin » 9 خرداد 1396, 02:15

اولین پادشاه زن ایرانی که بود ؟

این روزها صحبت از توانایی و نقش زنان در پذیرش مسئولیت های خطیر اداری در سطوح مختلف از جمله : معاونت و مدیریت وزارتخانه ها است . حتی تعداد داوطلبین زن در انتخابات اخیر شهرو روستا و انتخاب بسیاری از آنها توسط مردم فهیم ایران بیانگر این موضوع است که بانوان ایرانی در توانایی انجام امور اجتماعی ، سیاسی و حتی کشوری چیزی از مردان کم ندارند. این خواست و عزم زنان ایرانی آنقدر رفیع و بلند است که از هم اکنون برای هموار کردن مسیر ریاست جمهوری زنان اقدامات اجتماعی و سیاسی هدفمندی را آغاز کرده اند.

بد نیست که بدانید در تاریخ ایران حتی تاریخ بعد از اسلام ، زنان بزرگی بوده اند که با توانایی شگرف خود بعنوان ملکه در تغییر سیاست پادشاهان ایران و تقریر تاریخ آن نقش بسزایی داشته و حتی در برخی از موارد بعد از مرگ پادشاه عهده دار مسند پادشاهی بوده اند.

اولین پادشاه زن ایرانی پوراندخت دختر خسرو پرویز بود که بعد از مرگ شیرویه و پسرش به دلیل اینکه دیگر مردی از خاندان ساسانی (بخاطر کشت و کشتار) باقی نمانده بود ، بزرگان ساسانی وی را انتخاب کردند. به روایت تاریخ وی بسیار با لیاقت بود ولی به دلیل وخامت شرایط ایران در آن زمان بیش از یکسال و اندی حکومت نکرد و کشته شد.


و اما نخستین پادشاه زن ایرانی بعد از ورود اسلام که بود ؟

اولین پادشاه زن ایرانی پس از ورود اسلام « شیرین » دختر رستم بن شروین از سپهبدان خانان باوند در مازندران و همسر فخرالدوله دیلمی (۳۸۷ق. ـ ۳۶۶ق.) بوده است که پس از مرگ همسر به پادشاهی رسید. او بر مازندران و گیلان ، ری ، همدان و اصفهان حُکم می راند . شیرین هشتاد سال زندگی کرد و همواره مردمدار و نیکخو بود. در تأیید درایت و توانایی وی تنها روایت زیر کفایت می کند. که گفته اند:

به او خبر دادند سواری از سوی محمود غزنوی آمده است. سلطان محمود در نامه ی خود نوشته بود :باید سکه به نام من کنی و خراج فرستی والا جنگ را آماده باشی . شیرین به پیک محمود گفت : اگر خواست سرور شما را نپذیرم چه خواهد شد ؟پیک گفت آنوقت محمود غزنوی سرزمین شما را براستی از آن خود خواهد کرد . شیرین به پیک گفت : که پاسخ مرا همین گونه که می گویم به سرورتان بگویید :

" در عهد شوهرم همیشه می ترسیدم که محمود با سپاهش بیاید و کشور ما را نابود کند ولی امروز ترسم فرو ریخته است برای اینکه می بینم شخصی مانند محمود غزنوی که می گویند سلطانی باهوش و جوانمرد است برروی زنی شمشیر می کشد . به سرورتان بگویید اگرمیهنم مورد یورش قرار گیرد با شمشیر از او پذیرایی خواهم نمود . اگر محمود را شکست دهم تاریخ خواهد نوشت که محمود غزنوی را زنی جنگاور کشت و اگر کشته شوم باز تاریخ یک سخن خواهد گفت محمود غزنوی زنی را کشت ".

پاسخ هوشمندانه بانوشیرین، سبب شد که محمود تا پایان زندگی خویش از لشکرکشی به ری خودداری کند .

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

بازگشت به نثر ( داستانهای کوتاه و حکایات)

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان