کتاب وضعیت آخر اثر تامس آ هریس

هر مطلبی که در رابطه با معرفی ویا نقد نمودن کتابی باشد در این انجمن قرار می گیرد .

مدیر انجمن: phoenix89

کتاب وضعیت آخر اثر تامس آ هریس

پستتوسط admin » پنج شنبه آذر 11, 95 6:45 pm

درباره کتاب:

وضعیت آخر عنوان کتابی است از تامس آنتونی هریس با ترجمه‌ی اسماعیل فصیح که امسال نیز مجدداً توسط انتشارات فرهنگ نشر نو و در 342 صفحه به چاپ رسیده است. این کتاب ترجمه‌ای است از (I'm ok .You are ok…). موضوع اصلی این کتاب روانکاوی است. از تامس آنتونی هریس، کتاب‌های ماندن در وضعیت آخر(فرهنگ نشر نو)، من خوبم، تو خوبی(نامک)، خوب ماندن(نامک)، نیز در بازار کتاب موجود می‎باشد.

وضعیت اخر شامل همه پژوهش ها و جستجو های سی ساله طبابت و دربرگیرنده همه مشاهدات و تحقیقات نویسنده است که با روش (تحلیل رفتار متقابل) درباره مسائل شخصی و اجتماعی سخن میگوید.

تحلیل رفتار متقابل (Transactional Analysis) TA یک روش واقع بینانه است زیرا شخص را با این واقعیت مواجه می سازد که صرفنظر از هر آنچه در گذشته اتفاق افتاده او خودش مسئول آنچه در آینده اتفاق می افتد خواهد بود. علاوه بر این، اشخاص را قادر به تغییر می سازد تا بتوانند در خود یک نوع کنترل شخصی و جهت یابی شخصی ایجاد کنند، و همچنین به این واقعیت دست یابند که همواره آزادی حق انتخاب دارند. رفتار متقابل در این نظریه چنین تعریف می شود:

هر گونه واحد آمیزش اجتماعی یک رفتار متقابل نام دارد. هر وقت یک انسان با یک نفر یا بیشتر در تماس باشد، دیر یا زود یکی از آنها حرفی می زند، یا علامتی نشان می دهد، که حضور دیگری را ثابت می کند. ما این را یک انگیزه رفتار متقابل می نامیم. سپس آن شخص متقابلا حرفی می زند یا علامتی نشان می دهد، که بطریقی پاسخی به آن انگیزه است و آن پاسخ رفتار متقابل نامیده می شود. (ص-21)

تامس هریس در این کتاب روان و شخصیت هر فرد را به سه قسمت تقسیم می کند: "کودک"، "بالغ" و "والد".

"کودک" و "والد" به صورت نوارهای ضبط شده در مغز ما از تجربیات واقعی، شامل رویدادهای خارجی (یعنی وقایع گذشته) و رویدادهای داخلی (یعنی احساسهای ما)، حفظ شده اند و عمده‌ترین آنها رویدادهایی هستند که طی پنج ساله‌ی اول زندگی اتفاق افتاده اند. جنبه‌ی سومی نیز در هر فرد وجود دارد که از دو جنبه‌ی دیگر متفاوت است و "بالغ" نام دارد. از طریق بالغ است که انسان کوچک کم‌کم می تواند فرق بین زندگی را آنگونه که به او یاد داده و نشان داده بودند(یعنی والد) و آنگونه که خودش احساس کرده است(یعنی کودک) و بالاخره آنگونه که خودش کشف و استنباط کرده است(یعنی بالغ) متوجه شود.

والد یعنی مفهوم یاد داده شده‌ی زندگی، کودک یعنی مفهوم احساس شده زندگی و بالغ یعنی مفهوم فکر شده زندگی.

این روانشناس زبده اعتقاد دارد که هر فرد می تواند با درک درست از این مفاهیم، دریابد که هر رفتاری در وی از کدام یک از این سه بخش ناشی می شود و با این شناخت، رفتار خودش را تحلیل و در صورت لزوم آنرا اصلاح کند.

وی در این کتاب با مثالهای ساده و شگفت انگیزی رفتارهای معمول انسانها را تحلیل می کند و فرد را به سوی رفتاری آگاهانه و سالم سوق می دهد.

این کتاب حاصل جستجوییست در جهت یافتن جواب برای مردمی که همیشه سوال می کنند و می خواهند واقعا بدانند که مغز و فکر آدمی چگونه کار می کند و چرا فلان کار را می کنیم و بهمان کار را نمی کنیم.


وضعیت آخر.jpg
وضعیت آخر.jpg (12.82 KiB) 522 بار مشاهده شده است

قسمت هایی از کتاب :

معلوم است که او را دوست ندارید

وقتی از کسی بترسید، معلوم است که او را دوست ندارید. ما از والد درون دیگران می ترسیم، اگرچه ممکن است کودک درون آنها را دوست داشته باشیم، یک تمرین سودمند دیگر در یک موقعیت حساس(در یک رفتار متقابل مشکل) آن است که آدم دختر بچه، یا پسر بچه درون دیگران را ببیند، و با آن دختر یا پسر بچه حرف بزند. ولی نه به صورتی که او را تحقیر کند. بلکه به صورتی محبت آمیز و حمایت کننده. هر وقت مطمئن نیستید چه کار کنید، نوازش کنید.
وقتی آدم به کودک درون دیگران عکس العمل نشان می دهند، دیگر از والد او نمی ترسد.
وضعیت آخر. تامس ای هریس.

کمک به پدران و مادران

بهترین راه کمک به بچه ها، کمک به پدران و مادران است. اگر پدر و مادری بعضی کارهایی را که بچه شان می کنند ، دوست ندارند، تنها بچه نیست که باید تغییر کند، اگر تامی بچه ناراحتی است ، فایده ندارد که او را بردارند و از پیش این متخصص به نزد آن متخصص ببرند ، مگر این که برای ناراحتی تامی در خانه هم کاری بکنند.
وضعیت آخر.تامس ای. هریس

زندگی کوتاهتر از آن است که کوچک باشد

ما همه با دیزرائلی هم عقیده ایم که " زندگی کوتاهتر از آن است که کوچک باشد" با وجود این بزرگترین چیزی که ما را کفری می کند، درست همین است. شاید مهمتر از مسئلۀ استفاده از فضا این باشد که ما تحقیقاتی دربارۀ چگونگی استفاده از زمان به عمل بیاوریم. " جان هاو" می گوید : " چه حماقتی! ما از اینکه نکند تمام زندگیمان به هدر برود وحشت داریم، اما هر روز از تکه تکه دور ریختن آن ابائی نداریم "
وضعیت آخر.تامس . ای هریس

کودک ... بالغ

نیروی خلاق ، از حس کنجکاوی " کودک" زاده می شود ، که البته در "بالغ" نیز هست. "کودک" جنبۀ خواستن را مهیا می کند و "بالغ" جنبۀ توانستن را .
وضعیت آخر.تامس ای هریس
بچه که بودم میخواستم دنیا را تغییر دهم . بزرگتر که شدم گفتم دنیا بزرگ است کشورم را تغییر دهم . در میانسالی شهر و در پیری خواستم خانواده را متحول کنم . حال در آستانه مرگ میفهمم که :
اگر روز اول خودم را تغییر می دادم ،اکنون دنیا را هم تغییر داده بودم
آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 387
تاریخ عضویت: شنبه فروردین 5, 91 9:14 pm
سپاسگذاری کرده اید: 1162 مرتبه
سپاسگذاری شده: 252 مرتبه در 173 پست
میزان اعتبار: 6

Re: کتاب وضعیت آخر اثر تامس آ هریس

پستتوسط احمد احمدی » یکشنبه آذر 21, 95 7:51 pm

یه کتاب عالی..توصیه میکنم بخونید...جلد دوم هم ماندن در وضعیت اخر ..اونم بی نظیره
آواتار کاربر
احمد احمدی
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 21
تاریخ عضویت: جمعه تیر 11, 94 3:29 am
محل اقامت: بندر عباس
سپاسگذاری کرده اید: 25 مرتبه
سپاسگذاری شده: 8 مرتبه در 7 پست
میزان اعتبار: 0

کاربران زیر از کاربر محترم احمد احمدی به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (یکشنبه آذر 21, 95 9:23 pm)


بازگشت به معرفی و نقد کتاب

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 2 مهمان