عاشقان حسین ، عشاق خفته در کنار حسین را از یاد نبرند !

مطلب خود را در رابطه با زندگینامه ادبا و شعرا در این قسمت بگنجانید .

مدیر انجمن: phoenix89

عاشقان حسین ، عشاق خفته در کنار حسین را از یاد نبرند !

پستتوسط phoenix89 » 18 مهر 1395, 20:50

عاشقان حسین ، عشاق خفته در کنار حسین را از یاد نبرند !

ایام محرم و عاشورا بهانه ای شد تا از مردی بزرگ که شیعه ای عاشق و ایرانی ای وطن پرست بود یاد کنیم . آیا شما می دانید که میرزا تقی خان امیرکبیر ،این وزیر ایرانی عاشق که در دوران وزارتش از درد ایران و ایرانی هرگز نتوانست آرام بخوابد اکنون در کجا آرمیده است؟

پس بدانید که :

میرزا تقی خان امیر کبیر در دهم ژانویه 1852 میلادی برابر روز جمعه هفدهم ربیع الاول سال 1268 هجری قمری در حمام قصر فین کاشان در حالی که حاج علی خان پیشخدمت خاصه فراشباشی دربار نظارت می کرد به وسیله علی خان نایب فراشخانه و میرغضب مخصوص و میرزا احمد نوکر حاج علی خان به قتل رسید.

مرقد امیر کبیر درست در حجره جنوب شرقی صحن ، یا حیاط مسقف شده فعلی حرم سید الشهدا ، قرار دارد . به عبارت دیگر کسانی که در صف نخست نماز جماعت، در مکان مسقف شده کنونی بایستند ، مرقد امیر در موازات شانه چپ آنها جای می گیرد . در حال حاضر پس از مرمت های جدید ، سنگ مزاری برای ایشان ، روی دیوار حجره نصب شده ، تا نشانی از آن بزرگ مرد باشد.

اما چيزى كه بيش از همه مايه شرمندگيست اين است كه اكثر قريب به اتفاق ايرانيها نمى دانند مزار اين اسطوره تاريخ كجاست.

امروزه با سفرهاى متعدد مردم به عراق و كربلا جاى بسى تاسف است كه حتى يكى از كساني كه از عراق بر ميگردد نميداند كه امير كبير هم در آنجا دفن بوده است . آيا فكر نمى كنيد كه همين عراقيها به ما خواهند خنديد كه چطور مردى را كه بسيارى از داشته هاى امروزمان را مديون اوهستيم فراموش كرده ایم؟


ﺭﻭﺯﯼ ﮐﻪ ﺍﻣﯿﺮ ﮐﺒﯿﺮ ﮔﺭﯾﺴﺖ!

۱۶۸ ﺳﺎﻝ ﭘﯿﺶ ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻭﺍﮐﺴﯿﻨﺎﺳﯿﻮﻥ ﺑﻪ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﺍﻣﯿﺮﮐﺒﯿﺮ ﺁﻏﺎﺯ ﺷﺪ .، ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﺑﻌﺪ ﺑﻪ ﺍﻣﯿﺮﮐﺒﯿﺮ خبر ﺩﺍﺩﻧﺪ ﺩﺭ ﺷﻬﺮﺷﺎﯾﻌﻪ شده است ﮐﻪ ﻭﺍﮐﺴﻦ ﺯﺩﻥ ﺑﺎﻋﺚ ﻭﺭﻭﺩ ﺟﻦ ﺑﻪ ﺧﻮﻥ ﻣﯽﺷﻮﺩ !

ﺍﻣﯿﺮﮐﺒﯿﺮ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﺩﺍﺩ ﻫﺮ ﮐﺴﯽ ﻭﺍﮐﺴﻦ ﺁﺑﻠﻪ ﻧﺰﻧﺪ، ﺑﺎﯾﺪ ﭘﻨﺞ ﺗﻮﻣﺎﻥ ﺟﺮﯾﻤﻪ ﺑﭙﺮﺩﺍﺯﺩ ، ﭘﻮﻟﺪﺍﺭﻫﺎ ﭘﻨﺞ ﺗﻮﻣﺎﻥ ﺭﺍ ﭘﺮﺩﺍﺧﺘﻨﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺁﺑﻠﻪﮐﻮﺑﯽ ﺳﺮﺑﺎﺯ ﺯﺩﻧﺪ. ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﻧﯿﺰ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﭘﻨﻬﺎﻥ می شدﻧﺪ .ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺪﺗﯽ ﭼﻨﺪ ﻧﻔﺮ ﺭﺍ ﺁﻭﺭﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻧﺸﺎﻥ ﺍﺯ ﺁﺑﻠﻪ ﻣﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ ، ﺍﻣﯿﺮﮐﺒﯿﺮ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﮔﺮﯾﺴﺘﻦ ﮐﺮﺩ .

ﻣﯿﺮﺯﺍ ﺁﻗﺎﺧﺎﻥ ﺁﻫﺴﺘﻪ ﺑﻪ ﺍﻣﯿﺮ ﮐﺒﯿﺮ ﮔﻔﺖ : ﻭﻟﯽ ﺍﯾﻨﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺩﺭ ﺍﺛﺮ ﻧﺎﺩﺍﻧﯽ ﻣﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ. ﺍﻣﯿﺮ ﮐﺒﯿﺮ ﮔﻔﺖ : ﻣﺴﺌﻮﻝ ﻧﺎﺩﺍﻧﯿﺸﺎﻥ ﻧﯿﺰ ﻣﺎ ﻫﺴﺘﯿﻢ. ﺍﮔﺮ ﻣﺎ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮐﺎﻓﯽ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺑﻮﺩﯾﻢ، جاهلان ﺑﺴﺎﻃﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻤﻊ ﮐﺮﺩﻩﺑﻮﺩﻧﺪ .

این تنها روزی نبود که امیرکبیر گریست، ایشان 1188 روز وزارت خود را هر شب از جهل و خرافات مردم ایران می گریست. امیرکبیر برای انجام تمام اصلاحات خود که در کتاب "امیرکبیر- نوشته : فریدون آدمیت " که به قول آقای خسرو معتضد بهترین کتاب در باره امیرکبیر است ،گریسته است.

امید است عموم ایرانیانی که در این ایام عاشورا به زیارت امام حسین (ع) مشرف می شوند آرامگاه کسی که به امام حسین عشق می ورزید را نیز زیارت کنند تا همگان بدانند که کنار سید شهیدان ، آزادگانی بزرگ نیز عاشقانه آرمیده اند ! و ایکاش کسانیکه برای بازسازی عتبات عالیات آستین همت بالا زده اند ، حجره ای نیز برای آن بزرگوار در حد مقامش بسازند تا کسیکه در زمان حیاتش مظلومانه شهید شد ، حداقل پس از مرگش بیش از این گمنام و مظلوم نماند .

اشاره کنم که برابر روایات تاریخی ، پس از شهادت امیر ، ابتدا او را در کاشان بخاک سپردند . اما برابر خواست همسرش عزت الدوله - که نقش بزرگی کنار مجاهدت و پایداری امیر داشت- و می دانست جسم بی جان او نیز نباید نزد شاهان قاجار باشد ، کالبد امیر را به کربلا حمل کرد و در مکان اشاره شده دفن نمود . آن زمان شعری برای سنگ مزارش نگاشته شد تا گواه بر شهادت و سعادت او در آسمان ، و جهنمی بودن قاتلانش باشد.


در حاشيه اين مطلب :

يكي از خوانندگان به نام اسماعيل محمودي كه مدير كاروان حج و زيارت هستند مطلبي را ارسال نمودند كه به پيوست تقديم مخاطبين محترم مي‌گردد. (نقل از سایت http://www.taamolnews.ir )

نقل قول از اسماعیل محمودی : " سلام علیکم، حدود 10 روز پیش از کربلای معلی آمده ام و چنین چیزی آنجا ندیدم. آرامگاه امیر کبیر در غرفه (اتاق) قاجار در رواق شرقی قرار دارد و آن رواقی است که در بخش زنانه حرم مطهر است و آقایان به آن دسترسی ندارند. در ص 98 کتاب " دفنا فی العتبته الحسینیه المقدسه" که توسط دکتر حمید مجید هدو چاپ شده و هنوز هم توزیع نشده و اولین جلد را هم در همین سفر قبل به من هدیه کردند فقط ذکر کرده اند رواق شرقی، و از جای دقیق آن خبری ندارند. ولی اینجانب که محقق و پژوهشگر تاریخ و جغرافیا هستم و کتاب "تاریخ و جغرافیای عراق با تاکید بر عتبات عالیات" در حال تکمیل است جای دقیق آرامگاه این وزیر شیعه و با لیاقت را شناسایی دقیق کرده و انشاء الله در سفر بعد به زیارت آن عامی روم و گزارشش را می دهم. این مکان را یکی از خدام محترم و قدیمی حرم مطهرکه حدودا 60 سال دارد، و در 6 تا 7 سالگی به همراه پدرش وارد این اتاق شده و عکس و سنگ قبر امیر کبیر را دیده برایم گواهی نموده است. صدام خائن ضد شیعه کل آرامگاهها و سنگهای قبور بزرگان را اعم از مذهبی و یا سیاسی را از بین برده است. دوستانی که موضوع را تعقیب کنند انشاء الله خبرهای خوبی به آنها می دهم " .
سعادت دیگران بخشی مهم از خوشبختی ما است - رنان
آواتار کاربر
phoenix89
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 33
تاریخ عضویت: 10 خرداد 1391, 17:28
سپاسگذاری کرده اید: 15 مرتبه
سپاسگذاری شده: 32 مرتبه در 18 پست
میزان اعتبار: 0

کاربران زیر از کاربر محترم phoenix89 به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (18 مهر 1395, 21:32), dr.sayadi (20 مهر 1395, 16:00)

بازگشت به زندگینامه شعرا و بزرگان ادب

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 2 مهمان