پژوهش های تازه درباره کانابیس (حشیش) -1

هر مطلب یا مقاله در باره مواد مخدر در این انجمن قرار می گیرد. ضمنا" مقالات شما در صفحه اصلی سایت نیز منعکس خواهد شد .

مدیران انجمن: dr.sayadi, admin

پژوهش های تازه درباره کانابیس (حشیش) -1

پستتوسط admin » 20 آبان 1395, 21:46

کانابیس خلاقیت را کاهش می دهد اما عموماً نمی دانند

تاریخ : 4 اکتبر 2016

مصرف کنندگان منظم کانابیس از اشتباهات خود کمتر آگاهی دارند و همچنین دارای تفکر خلاقانه نیز نیستند. این نتیجه گیری از جانب روانشناس میکائیل کوال (Mikael Kowal) در مورد عوارض کانابیس ترسیم شده است که دفاعیه دکترای PhD وی در 6 اکتبر امسال را تشکیل می داد.

کوال آزمایشات خود را بر روی 40 مصرف کننده کانابیس انجام داد. گروه کنترل نیز از 20 فرد سالم که بجای کانابیس پلاسبو (دارونما) دریافت کرده بودند تشکیل شده بود. پژوهش کوال در مورد عوارض مستقیم و مزمن کانابیس (حشیش) بر روی عملکرد دوپامین مانند تفکر خلاق و توانایی در شناخت اشتباهات شخص انجام شده است. دوپامین یک ماده شیمیایی در مغز است که برای درست کار کردن مغز و همچنین کارآیی آن در یادگیری نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

مصرف کنندگان کانابیس دارای طوفان مغزی کمتری هستند

پژوهش کوال نشان داد که مصرف کنندگان کانابیس کمتر قادر به انجام فرآیندی ذهنی که برای کار برجسته و خلاق بسیار مهم است به نام طوفان مغزی (Brainstorm) هستند. این آزمایش بر روی باور گسترده و غلط مصرف کنندگان کانابیس که می پنداشتند این ماده مخدر خلاقیت را افزایش می دهد، خط بطلان کشیده است.

مصرف کنندگان کانابیس در شناسایی اشتباهات ضعیف ترند

کوال همچنین نشان داد که فرآیندهای مغزی موثر در نظارت بر اشتباهات ، برای مصرف کنندگان مزمن از اثرگذاری کمتری برخوردارند. به نظر می رسد که مصرف دوز بالایی از کانابیس می تواند بر روی هر دو فرآیند ناخودآگاه اشتباهات و مراحل بعدی و آگاهانه تر پردازش خطاها تأثیر بگذارد. کوال می گوید : " این مهم است که ما دانش بیشتری در مورد اثرات کانابیس بر روی توانایی افراد در تشخیص اشتباهات خود کسب نماییم. زیرا کنار هم قرار دادن این دانسته ها می تواند به برنامه ریزی یک درمان مناسب برای اعتیاد به مواد مخدر کمک نماید".

تولید دوپامین کمتر در مصرف کنندگان مزمن

این پژوهش همچنین اثرات دراز مدت را بوضوح آشکار ساخت : کانابیس فعالیت دوپامین در مغز را مختل می کند. در مصرف کنندگان مزمن ، به نظر می رسد که کاهش قابل توجهی در فرکانس (زمان تکرار) پلک زدن بی اختیار چشم روی می دهد که این موضوع نشانه ای از کاهش تولید دوپامین است.

پژوهش های بیشتر مورد نیاز است

از پژوهش های علمی دیگر نتیجه می شود که لزوماً مصرف کنندگان منظم کانابیس عوارض فاجعه آمیزی بر اثر میزان جذب دوپامین ندارند. این نیز ممکن است که سن فرد در مصرف اولین بار کانابیس ، عامل بسیار مهمی باشد. کوال می گوید: " نوع کانابیس و نحوه فرآیندهای نوروبیولوژیکی در تعامل با نوع دیگر می توانند در تفاوت های فردی موثر باشند. بنابر این پژوهش های بیشتری بر روی عوارض کانابیس و بر روی پیامدهای فردی ای که می تواند بر روی فرآیندهای مغزی داشته باشد ، مورد نیاز است".

منبع : Cannabis reduces creativity, but user generally not aware - science daily

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

کاربران زیر از کاربر محترم admin به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
dr.sayadi (21 آبان 1395, 16:12)

بازگشت به اعتیاد و انواع مواد مخدر

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : Google [Bot] و 24 مهمان