پژوهش های تازه درباره کانابیس (حشیش)-2

هر مطلب یا مقاله در باره مواد مخدر در این انجمن قرار می گیرد. ضمنا" مقالات شما در صفحه اصلی سایت نیز منعکس خواهد شد .

مدیران انجمن: dr.sayadi, admin

پژوهش های تازه درباره کانابیس (حشیش)-2

پستتوسط admin » 21 آبان 1395, 15:53

کانابیس با بیماریها و شکستگی های استخوان مرتبط است

تاریخ : 12 اکتبر 2016


یک پژوهش تازه نشان داده است افرادی که بطور منظم مقدار زیادی از کانابیس را دود می کنند ، از چگالی استخوان کمتری برخوردار بوده و در برابر شکستگی استخوان مستعد هستند.

این پژوهش همچنین نشان داده است که مصرف کنندگان سنگین کانابیس دارای وزن بدن (body weight) و شاخص توده بدنی (BMI) کمتر هستند که می تواند به نازکتر شدن استخوان های آنها کمک نماید.

محققان می گویند این می تواند بدین معنی باشد که مصرف کنندگان سنگین این ماده مخدر در خطر بسیار بزرگی از پوکی استخوان (osteoporosis) در ادامه زندگی قرار دارند.

دانشمندان دانشگاه ادینبورگ 170 نفر که بطور منظم برای مقاصد تفریحی کانابیس مصرف می کردند و 114 نفر غیر مصرف کننده را مورد آزمایش و سنجش قرار دادند. تیم تحقیقاتی از یک تکنیک اشعه ایکس تخصصی به نام اسکن دکسا (DEXA) برای اندازه گیری تراکم استخوان شرکت کنندگان در پژوهش استفاده کردند. آنها دریافتند که تراکم استخوان مصرف کنندگان کانابیس حدود پنج درصد از مصرف کنندگان سیگاری که کانابیس مصرف نمی کردند کمتر بود.

پژوهش مشخص کرد که شکستگی در مصرف کنندگان سنگین در مقایسه با غیر مصرف کنندگان شایع تر است اما در مصرف کنندگان متوسط کانابیس با غیر مصرف کنندگان هیچ تفاوتی دیده نشد.

محققان مصرف کنندگان سنگین را به گونه ای تعریف کردند که به گفته خود آنها در طول زندگی خود حداقل 5000 بار کانابیس مصرف کرده باشند. با اینحال در این پژوهش متوسط مصرف کنندگان سنگین از افرادی که بیشتر از 47000 بار مصرف کرده بودند، انتخاب شدند. مصرف کنندگان متوسط کانابیس نیز از افرادی انتخاب شدند که بطور متوسط در حدود 1000 بار مصرف کرده بودند.

این تیم می گوید تدخین کانابیس اغلب موجب افزایش اشتها می شود اما محققان متعجب هستند که مصرف کنندگان کانابیس دارای BMI و وزن بدن کمتر نسبت به غیر مصرف کنندگان هستند. آنها می گویند دلیل این امر ممکن است این باشد هنگامیکه کانابیس در مقدار زیاد و در طی یک دوره زمانی طولانی مصرف شود ، اشتها کاهش یابد.

این پژوهش برای اولین بار به بررسی سلامت استخوان در میان مصرف کنندگان کانابیس است اما محققان می گویند برای درک بهتر ارتباط میان استفاده از ماده مخدر و نازک شدن استخوانها مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

رهبر محققان ، پرفسور استوارت رالستون (stuart Ralston) از مرکز ژنومی و طب آزمایشگاهی دانشگاه ادینبورگ می گوید : " تحقیقات ما نشان داده است که کاملاً کاهش بزرگی در چگالی استخوان مصرف کنندگان سنگین کانابیس در مقایسه با غیر مصرف کنندگان روی می دهد و این یک نگرانی واقعی است زیرا ممکن است آنها را در معرض خطر ابتلا به پوکی و شکستگی های استخوان در مراحل بعدی زندگی قرار دهد".


بودجه این پژوهش توسط موسسه تحقیقات آرتریت انگلستان تأمین شده و این پژوهش در ژورنال آمریکایی طب ( مهمان عزيز لينکها فقط براي اعضاي سايت قابل مشاهده ميباشد. اگر از اعضاي سايت هستيد وارد سايت شويد, در غير اين صورت ثبت نام نماييد ) چاپ شده است.

نگاه شود به : cannabis excess linked to bone disease, fractures - science daily

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

کاربران زیر از کاربر محترم admin به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
dr.sayadi (21 آبان 1395, 16:15)

بازگشت به اعتیاد و انواع مواد مخدر

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : Google [Bot] و 24 مهمان