پژوهش های تازه درباره کانابیس (حشیش) -3

هر مطلب یا مقاله در باره مواد مخدر در این انجمن قرار می گیرد. ضمنا" مقالات شما در صفحه اصلی سایت نیز منعکس خواهد شد .

مدیران انجمن: dr.sayadi, admin

پژوهش های تازه درباره کانابیس (حشیش) -3

پستتوسط admin » 28 آبان 1395, 15:11

آیا مصرف ماریجوانا می تواند به خواب شما کمک کند ؟ احتمالاً خیر

تاریخ : 17 اکتبر 2016


مصرف کنندگان ماریجوانا معتقدند که مصرف مکرر می تواند به آنها کمک کند که خوب بخوابند. اما این باور توسط پژوهشی از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه بوستون آمریکا به چالش کشیده شده است.

این پژوهش که به ریاست مایکل استین (Michael stein) پروفسور و دارای کرسی استادی قوانین ، سیاست و مدیریت بهداشت و سلامت در SPH (school of public health) انجام گرفته ، در ژورنال بیماری های اعتیاد آور ( مهمان عزيز لينکها فقط براي اعضاي سايت قابل مشاهده ميباشد. اگر از اعضاي سايت هستيد وارد سايت شويد, در غير اين صورت ثبت نام نماييد ) به چاپ رسیده است. این پژوهش نشان داده است که مصرف کنندگان روزانه ماریجوانا در حقیقت دارای امتیاز بالاتری در شاخص شدت بیخوابی (insomnia severity index) و همچنین در میزان آشفتگی خواب (sleep –disturbance measures) نسبت به مصرف کنندگان نامنظم (غیر روزانه) هستند. این پژوهش با مطالعه بر روی 98 نفر که به سه گروه تقسیم شده بودند ، انجام گرفته است : گروه اول - مصرف کنندگان روزانه ماریجوانا (49 نفر) ، گروه دوم - مصرف کنندگان نامنظمی که روزانه مصرف نمی کردند (29 نفر) و تعریف شده بصورت کسانی که حداقل یک روز در ماه و حداکثر تا 5 روز در هفته مصرف کرده اند. گروه سوم – گروه کنترل که به هیچ وجه این ماده مخدر را مصرف نمی کردند (20 نفر). بسیاری از این شرکت کنندگان در سنین 20 تا 30 سالگی خود بوده اند.

استین محقق اصلی این پژوهش می گوید : " خواب بهتر یکی از عوارضی است که مصرف کنندگان ماریجوانا به عنوان عارضه مثبت به آن اعتقاد دارند اما تحقیقات دقیق نسبتاً کمی در این مورد انجام گرفته است".

در این پژوهش استین و همکارانش به پژوهش قبلی خود که نشان می داد یک سوم از جوانان سنین 18 تا 25 سال ، از مشکلات خواب شکایت دارند، نیز استناد کرده اند. یافته های این پژوهش نشان می دهد که استفاده سنگین (یا روزانه) ماریجوانا با مشکلات خواب مرتبط است در حالیکه استفاده تفریحی ماریجوانا خواب را مختل نمی کند.

محققان می گویند : " با مشاهده پیشرفت ها در اندازه های استمرار خواب که توسط مصرف کنندگان نوبه ای (متناوب) گزارش شده است ، آثار ماریجوانا بر روی خواب مصرف کنندگان نوبه ای (متناوب) ممکن است از بعضی جهات با مصرف کنندگان (نوبه ای) الکل مشابه باشد . اما نتیجه گزارش ها در مصرف کنندگان روزانه از بدتر شدن خواب حکایت دارد".

این پژوهش الگوهای خواب را بر روی سه گروه از جوانان مورد بررسی قرار داده است . محققان دریافتند در ویژگی های خواب مصرف کنندگان نامنظم در مقایسه با غیر مصرف کنندگان ، هیچ اختلاف قابل توجهی وجود ندارد. خواب آلودگی بین روز (daytime sleepiness) نیز در میان مصرف کنندگان سنگین ، سبک و غیر مصرف کنندگان اصلاً متفاوت نیست.

پژوهشگران در اینباره معتقدند : "اختلال خواب که در این گروه سنی شایع است ممکن است توسط مصرف کنندگان نامنظم و غیر روزانه افزایشی نداشته باشد".

در حالیکه 20 درصد از غیر مصرف کنندگان برای بی خوابی بالینی با معیارها منطبق بوده اند ، این تطابق برای مصرف کنندگان روزانه 39 درصد بوده است. ضمن اینکه میزان اختلالات خواب برای مصرف کنندگان روزانه نسبت به مصرف کنندگان تفریحی بدتر بوده است.

محققان به این نکته نیز توجه کرده اند که مصرف کنندگان روزانه ، بنابر گزارش ماریجوانا را به طور معمول ابتدا در روز و سپس در شب تدخین کرده اند و مصرف کنندگان کمتری وجود داشته اند که بدواً در شب مصرف کرده باشند.

استین می گوید :" شرکت کنندگانی که هر روز مصرف ندارند معمولاً در غروب تدخین می کنند اما زمانی که شما چندین بار در روز مصرف می کنید احتمال بیشتری وجود دارد تا شما دچار اختلالات خواب شوید. یک فرد تنها با قطع کامل مصرف و پاک ماندن به مدت قابل توجهی قادر خواهد بود که مشخص کند ماریجوانا بر روی خواب او اثر می گذارد یا خیر. و یا در صورت مثبت بودن چگونه اثر می گذارد ".

همچنین تیم تحقیقاتی در مطالعات قبلی نشان داده بود که ارتباطی بین مصرف زیادتر ماریجوانا و نرخ بالاتر اضطراب وجود دارد که می تواند عامل مهمی در اختلالات خواب محسوب شود.
استین و همکارانش توصیه می کنند که پژوهشگران در مطالعات آینده به اختلالات خلق و خو (mood disorders) بعنوان یک عامل مهم در ارتباط بین مصرف ماریجوانا و خواب نگاه کنند. آنها می گویند افرادی که دچار اختلالات اضطراب هستند ممکن است مصرف کننده سنگین ماریجوانا نیز باشند زیرا آنها سعی می کنند با مصرف ماریجوانا مشکلات خواب خود را کاهش دهند".
از نظر جنسیت (45 مرد و 53 زن در این مطالعه شرکت داشته اند) محققان در چندین اندازه گیری انجام شده مشاهده کردند که توسط زنان اختلالات خواب بیشتری نسبت به مردان گزارش شده است. استین می گوید این یافته مورد انتظار ما بود زیرا بیخوابی در زنان نسبت به مردان شایع تر است. همچنین نشان داده است مصرف ماریجوانا بر میزان کارآیی در انجام وظایف عصبی (neurological tasks) زنان بیشتر تأثیر می گذارد تا بر روی میزان کارآیی در مردان.

تیم تحقیقاتی خواستار مطالعه بیشتر بر روی این موضوع شده است بطوری که ارائه دهندگان خدمات سلامت بتوانند آشکارتر با مصرف کنندگان ماریجوانا درباره اثرات آن بر خواب صحبت کنند و میسر کنندگان درمان مواد مخدر بتوانند بطور معنی داری خواب مناسب را برای مصرف کنندگان سنگین ماریجوانا هدف گذاری کنند.

ماریجوانا یکی از رایج ترین ماده مخدر مصرفی در ایالات متحده خصوصاً در میان جوانان 18 تا 25 سال است.خیلی از مصرف کنندگان ماریجوانا گزارش می کنند که برای کاهش علائم متنوع پزشکی و روانپزشکی مانند درد ، اضطراب و اختلال استرس پس از حادثه (PTSD-post-traumatic stress disorder) است که به این ماده مخدر روی می آورند.

محققان این پژوهش می گویند این تغییرات روانی-اجتماعی-زیستی (biopsychosocial changes) جوانان که بر خواب اثر می گذارد کاملاً شناخته شده اند و می توانند در مصرف ماریجوانا نقش بسزایی داشته باشند.

نگاه شود به : Does weed help you sleep? Probably not - science daily.com

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

بازگشت به اعتیاد و انواع مواد مخدر

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : Bing [Bot], Google [Bot] و 32 مهمان