ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

هر مطلب یا مقاله در باره مواد مخدر در این انجمن قرار می گیرد. ضمنا" مقالات شما در صفحه اصلی سایت نیز منعکس خواهد شد .

مدیران انجمن: dr.sayadi, admin

ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط Arash6m » 10 اردیبهشت 1393, 14:12

توجه: ترک مواد مخدر اپیوییدی میتواند با خطر مرگ همراه باشد و عموما باید همیشه تحت نظارت پزشک در بیمارستان و یا مراکز مخصوص این کار انجام گردد. این مقاله مطالب جمع‌آوری شده از تجربیات مصرف کنندگان مواد مخدر در چند انجمن تخصصی آلمانی میباشد و هرگز جایگزینی برای ترک اعتیاد تحت کنترل پزشک متخصص نمیباشد.

نشانه های ترک مواد اپیوییدی (خماری) از کجا سرچشمه میگیرد ؟

اپیوییدها ضد نورآدرنالین عمل میکنند و مقدار نورآدرنالین را در بدن کاهش میدهند. از آنجایی که بدن انسان برای برگرداندن سطح تعادل (هومئوستازی) تلاش میکند، سطح تولید نورآدرنالین را افزایش میدهد تا مقدار از دست رفته آن را جبران کند. با طولانی شدن مصرف ماده مخدر و ایجاد مقاومت بدنی (کاهش حساسیت گیرنده های "µ") میزان آزاد سازی نورآدرنالین سیری سعودی پیدا میکند و دائما خود را با میزان مخدر مصرفی همسان میکند.
در زمان ترک ماده مخدر، به یکباره ماده ضد نورآدرنالین ناپدید میشود و از طرف دیگر نورآدرنالین با شدت و مقدار زیاد آزاد میگردد که باعث ایجاد عوارض ناخوشایند ترک میشود و تا زمانی که مقدار آزادسازی نورآدرنالین کاهش یافته و نورآدرنالین اضافی از بدن دفع شود ادامه میابد که اصطلاحا به آن، دوران خماری میگویند.
در دوران ترک، سطح سنگین نورآدرنالین به گیرنده‌های عصبی خود (α1 و α2) فشار وارد میکند و باعث پرکاری اعصاب سیمپاتیک میشود.

همچنین در بدن موادی به نام اندورفینها وجود دارند که مرفین طبیعی بدن نامیده مشوند و کاربردی مشابه دارند، در مواقع مختلف ترشح آنها افزایش میابد و در شرایط عادی نیز در سطح تعادل در بدن یافت میشوند، در اثر مصرف طولانی مدت اپیوییدها، سطح تولید اندورفینها به تدریج کاهش یافته یا قطع میشود، و با قطع اپیویید بازگشت به شرایط طبیعی به کندی صورت میپذیرد.

چهار مدل مختلف از نشانه های ترک اپیویید (مخدرها):

I. آبریزش بینی، اشک چشم، تعرق، لرز، سیخ شدن موی بدن، بزرگتر شدن مردمک چشم، خمیازه، کشش عظلاتی، بی قراری، گرسنگی ماده مخدر Craving

II. شدت یافتن موارد اول، لرز شدید، تعرق شدید، درد عظلانی، دلپیچه، مشکلات عروقی (تپش قلب و آریتمی)، تهوع، سردرد

III. شدت یافتن موارد دوم همراه با استفراغ، اسهال، تعرق بسیار شدید، گرفتگی عضلانی دردناک، شکم گرفتگی، تپش قلب، فشار خون بالا، مشکل بلند شدن

IV. شدت یافتن مراحل سوم، از هوش رفتن خطرناک، از هم گسیختگی عروق همراه با شوک عروقی، از دست رفتن نمک خون و شرایط بسیار خطرناک برای مغز

موارد اول تا سوم را میتوان با مصرف ماده مخدر پایان بخشید ولی در مورد چهارم باید اقدامات خاص پزشکی نیز انجام پذیرد.

قاعده کلی: هر چقدر ماده مخدر مدت اثر کمتری داشته باشد، دوران ترک آن طولانی تر و راحت تر است و بر عکس هر چه مدت اثر طولانی تری داشته باشد، دوران ترک آن کوتاهتر و سخت تر است.


علایم عمومی ترک اپیوییدها:
روانی:
- خستگی، بی خوابی، بی حوصلگی، بد خلقی
- ترس، حملات هیجانی
- بی قراری، نا امنی، احساس ناخوشی
- افسردگی، ناامیدی، شکاکی
بدنی:
- لرز و سردی با وجود محیط گرم
- مشکلات عروقی، استفراغ، اسهال
- اشک چشم، آبریزش بینی، عتسه

استراتژی قبل از قطع مصرف

یکی از راه حل های راحت کردن شرایط ترک مخدر، کم کردن تدریجی مصرف میباشد، تا جایی که مصرف روزانه تا قبل از قطع کامل به پایینترین حد ممکن رسیده شود. راه حل بعدی قطع مرحله ای میباشد به این روش که ابتدا مصرف ماده به کل قطع شود و با ظاهر شدن عوارض ترک، کمترین مقدار ممکن از ماده مخدر را که باعث برطرف شدن نشانه های ترک میشود مصرف شود و در فواصل مصرف و مقدار مصرف به تدریج کوتاهتر و کمتر شده تا قطع کامل.

را‌‌ه‌های کم کردن عوارض ترک اپیویید (بهبود خماری)

عمومی:

- مراقبت توسط همسر، دوست و یا یکی از اعضاء خانواده
- منحرف کردن افکار (تماشای تلوزیون، پیاده روی و ...)
- تغذیه خوب و مناسب
- نوشین مایعات و آب
- سوپ آب مرغ
- حمام و دوش آب گرم (کاهش دهنده لرز و درد عضلانی)
- ماساژ
- خودداری از خوردن میوه و غذاهای حاوی اساره میوه
- خودداری از نوشیدن نوشیدنیهای گاز دار
- در صورت امکان تحرک بدنی

درمان دارویی:

- فلوپیرتین Flupirtin جهت درد عضلانی (3x2 کپسول).

- دوکسپین Doxepin – 50-50-100 ماکسیمم 300 میلیگرم
به آب ریزش بینی پایان میدهد و همچنین آرام بخش و خواب آور است. بیشتر از دوز ماکسیمم مصرف نشود.

- میرتازاپین Mirtazapin 7.5 نهایتا 15 میلیگرم در روز
از گروه داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای میباشد. خواب آور است و برای عوارض ترک خفیف نسبتا قابل اعتماد است. علاوه بر این به شدت حالت خواب آلودگی و کسلی در طول روز ایجاد میکند، یکبار شب و به کمترین دوز مصرف شود.

- لوپرامید Loperamid برای جلوگیری از اسهال.
یک نوع اپیویید به حساب که تنها بر روی گیرنده های μ در روده اثر میگذارد و خاصیت مخدری در اعصاب مرکزی ندارد.

- دیمن هیدرینات Dimenhydrinate جهت رفع حالت تهوع، همچنین کمی خواب آور است.

- مگنزیوم Magnesium از عنصار مهم جهت تسکین درد میباشد و در رفع اسهال نیز تاثیر گذار است.

- ویتامین ب برای تقویت اعصاب و عظلات

- کلونیدین Clonidin یک عنصر با مکانیسم اثر زیاد میباشد و باید اصولا تحت نظارت پزشک مصرف شود. کلونیدین به دلایل زیر میتواند عوارض ناشی از ترک را به صورت موثر متوقف کند:
نورآدرنالین پس از آزاد شدن به گیرندهای α1 و α2 فشار وارد میسازد، کلونیدین به گیرنده های α2 میچسبد و سد راه نورآدرنالین میشود، پایین آمدن فشارخون نیز در خلاف جهت سرازیر شدن آدرنالین عمل میکند.
کلونیدین باید از دوز پایین (0.05 میلیگرم) شروع شود و به تدریج افزایش یابد، و دوز مصرف روزانه از حداکثر 0.9 میلیگرم تجاوز نکند.

توجه: مصرف دوز بالای کلونیدین میتواند به افت شدید فشار خون و حتی مرگ منجر شود، همچنین باید توجه کرد که کلونیدین دارای نمیه عمری نسبتا طولانی در حدود 10 ساعت میباشد، قطع مصرف آن نیز باید به صورت تدریجی با کم کردن دوز مصرف صورت پذیرد، مصرف این دارو میتواند افسردگی ناشی از ترک ماده مخدر را افزایش دهد و یا باعث افسردگی شدید شود.

- Pregabalin به صورت مستقیم جلوی آزاد سازی نورآدرنالین را میگرد و اگر دوز صحیح آن مصرف شود میتواند، علایم ترک رو به طور کامل متوقف کند یا به عبارتی به تعویق بیندازد چرا که با قطع آن ممکن است عوارض ترگ بازگردند، بهتر است دوز مصرفی تدریجی قطع شود

داروهایی که نباید مصرف شوند:

- متوکلوپرامیدMetoclopramide مصرف نشود.

- ß-blocker داروهای پایین آورده فشار خون بی تاثیر هستند.

:Off-Lable

- بنزودیازپام Benzodiazapine میتوانند به عنوان داروهای آرامش بخش استفاده شوند، دوز مصرف باید رعایت شود و زیاده روی در آن ممکن است به از دست دادن کنترل تعادل منجر شود، همچنین احتمال انتقال اعتیاد به اینگونه مواد نیز وجود دارد، چرا که بنزودیازپام ها خود به شدت اعتیادآور هستند و ترک آنها به مراتب سخت از ترک مخدرها است، بعد از به پایان رسیدن مراحل ترک باید قطع شوند، به کمترین مقدار لازم و در کوتاهترین زمان ممکن مصرف شود. و به هیچ عنوان نباید مصرف روزمره را جایگزین درمان دارویی کرد.

- Upper مقدار کم از مواد روحیه بخش و هوشیار کننده مانند کوکائین یا آمفتامینها، تنها برای کسانی که قبلا سابقه مصرف این گونه مواد را دارند، در غیر اینصورت ممکن است از نظر روانی شرایط نامناسبی برای بیمار ایجاد کنند.

- هیپنوتیکها Hypnotic / Z-Drugs داروهایی هم خانواده با بنزودیازپامها هستند Zopiclone, Zaleplon, Zolpidem به خواب آورهای گروه داروئی Z معروف هستند و میتوانند مشکل بیخوابی هنگام ترک را حل کنند ولی مانند بنزودیازپامها اعتیادآور بوده و تنها برای مدت محدودی باید مصرف شوند، همچنین ممکن است موجب از دست دادن کنترل تعادل شوند.

- پرومتازین Promethazine آرام بخش است و همچنین از آب ریزش بینی جلوگیری میکند.

توجه: مصرف داروهای مختلف در هنگام ترک ممکن است باعث ایجاد تشنج شود و یا وضیعت را از آنچه که هست بدتر نماید و باید اصولا تحت نظارت پزشک متخصص مصرف شوند. همچنین احتمال انتقال اعتیاد از ماده مخدر به ماده یا دارویی دیگر نیز بسیار زیاد است.

با سپاس
آرش
آواتار کاربر
Arash6m
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 15
تاریخ عضویت: 3 اردیبهشت 1393, 14:23
محل اقامت: Dortmund
سپاسگذاری کرده اید: 24 مرتبه
سپاسگذاری شده: 42 مرتبه در 17 پست
میزان اعتبار: 0

کاربران زیر از کاربر محترم Arash6m به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (10 اردیبهشت 1393, 16:46), dr.sayadi (12 اردیبهشت 1393, 23:47), dr.yazdanniaz (18 اردیبهشت 1393, 14:10), ش-رستمی نژاد (20 اردیبهشت 1393, 10:01), PooYa (27 اردیبهشت 1393, 03:05), Mike5000 (3 خرداد 1393, 01:05), hamidava (8 خرداد 1395, 20:05), ayaho (13 اردیبهشت 1396, 14:21)

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط Mike5000 » 17 اردیبهشت 1393, 00:01

سلام

من در المان زندگی میکنم ، 4 سال پیش دچار دیسک کمر شدم ، دکتر برای من ابتدا تیلیدین تجویز کرد و دچار عوارض جانبی شدم و بعد از ان قطره ترامال برایم تجویز شد ، مدتی است دیگر مشکل کمر درد ندارم ، ولی از قطع دارو و ترک ان میترسم ، در این چند سال دوز پایین از قطره استفاده میکردم ، کمی اطلاعات از راه های کنار گذاشتن ان جمع کرده ام ولی چند سوال بی جواب دارم ، همچنین اعتراف میکنم که مدتی از دارو سو استفاده کردم چرا که باعث افزایش نیروی کار و شادی میشد ، در روابط اجتماعی به من کمک میکرد و جراعت بیشتری پیدا میکردم . فکر میکنم از نظر روانی هم به دارو وایسته شدم . در اینترنت مطالبی پیدا کرم که در مورد قطع تدریجی دارو و یا ترک با داروی لیریکا بدون سختی دوران ترک، لطفا در این مورد به من اطلاعات بیشتری بدهید همچنین چند سوال زیر را در سورت امکان پاسخ دهید ،

سختی ترک entzugserscheinungen بیشتر به اخرین دوز مصرف بستگی دارد یا مدت مصرف ؟ ( مثلا ترک 300 میلیگرم ترامال که چند روز مصرف شده مانند ترک ان در زمانی که چند ماه مصرف شده است میباشد ؟

ایا مصرف مشروبات الکلی در زمان ترک موجب راحتتر شدن ان میشود ؟

متنی که نوشتید کاملترین توضیحاتی بود که در مورد ترک اپیویید در اینترنت پیدا کردم و بسیار متشکرم.
Mike5000
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 6
تاریخ عضویت: 17 اردیبهشت 1393, 23:13
سپاسگذاری کرده اید: 6 مرتبه
سپاسگذاری شده: 7 مرتبه در 4 پست
میزان اعتبار: 0

کاربران زیر از کاربر محترم Mike5000 به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (18 اردیبهشت 1393, 08:43), azizu3fi (8 مرداد 1396, 07:05), Hossein2323 (11 مرداد 1396, 18:13), OmidAy (1 اسفند 1396, 13:06)

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط Arash6m » 19 اردیبهشت 1393, 22:31

دوست عزیز پیشنهاد اول من این است که اگر امکان ان را دارید به پزشک متخصص ترک اعتیاد مراجعه کنید،

ترک قطره ترامادول به مراتب سخت تر از ترک تریاک است و بسیار پیچیده است،

ترامادول یک آگونیست کامل برای گیرنده‌های مو (μ) میباشد که بیشر به سمت گیرندهای μ۱ گرایش دارد به همین دلیل کمتر باعث فلج تنفسی میشود، یک Prodrug است، یعنی بعد از متابولیزه شدن توسط کبد اثرات اصلی خود را نشان میدهد و قدرتی در حدود 0,1 برابر مرفین دارد، همچنین نسبت به مرفین به صورت خوراکی دارای Bioavalibility بهتری است (حدود 70%) ، (مرفین حدود 40 %).

مسئله مهمتر اینکه ترامادول ازاد سازی سروتونین را به شدت افزایش میدهد و جلوی باز جذب نورادرنالین را هم میگیرد ، از این رو بعد از مصرف حالتهایی مانند MDMA ها هم تجربه میشود، به شدت باعث سرخوشی و بیداری میشود، و اشتیاق به سو مصرف را در مصرف کننده بالا میبرد.
در صورت مصرف مدام و بدون وقفه دوز مصرف ان به صورت نجومی بالا میرود و مصرف کننده را به خود وابسته میکند.

مشکل ترک ان در اینجاست که سندروم محرومیت اپیوییدها و سندروم محرومیت داروهای SNRI همزمان بروز میکنند که مهمترین ان بروز افسردگی است. معمولا باید با یک مخدر جایگزین شود تا ابتدا نشانه های ترک ضد افسردگی ها سپری شود سپس دوز مصرف مخدر جایگزین اهسته کم شود.

اگر مصرف خود را به یک باره قطع کنید، عموما 24 ساعت بعد شب با حالت سرماخوردگی شدید و تعریق از خواب بیدار میشوید و بسته به دوز عادت شده دیگر علایم ترک بروز میکنند، افسردگی، خستگی و بی حالی نیز باعث عذاب بیشتر میشود، شب دوم و سوم اوج علایم ترک است بعد از ان کم کم کاهش پیدا میکند و 7 تا 10 روز بعد به حداقل خود میرسد.
واکنش بدن افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است و شدت علایم ترک در همه یکسان نیست، اگر دارو را به یکباره قطع میکنید صرفا در انتظار خماری ننشینید و سعی کنید افکار خود را مشغول چیزهای دیگر کنید.

اگر قصد کاهش تدریجی دارید، هفتگی دوز مصرف را کاهش دهید تا بدن شما فرصت داشته باشد خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. اعتیاد خود را مانند نردبانی فرض کنید که به تدریج از ان بالا رفته اید، اکنون باید همام مسیر را دوباره به پایین بازگردید. کاهش تدریجی به علایم روانی ترک هم کمک میکند چرا که در این زمان کم کم خود را با دنیای واقعی بدون مخدر عادت میدهید. داروی لیریکا (پرگابالین) تحت لیسانس شرکت Pfizer است و برای درمان دردهای عصبی و تشنج اجازه تجویز ان داده شده، تحقیقات بر روی ان برای کاهش علایم ترک مخدرها بسیار ناقص است، با پزشک خود در مورد ان مشورت کنید.

- در اینکه اخرین دوز مصرفی عادت شده نقش مهمی در میزان نشانه های ترک بازی میکند شکی نیست ولی همیشه با یک دوره زمانی در ارتباط است به طور مثال اگر چند هفته روزی ۰٫۲ گرم ترامادول مصرف کنید و در روز اخر ۰٫۳ گرم، میزان عادت بدن شما همان ۰٫۲ گرم است، و کاهش ان نیز به همین شکل میباشد و باید حداقل هفتگی دوز مصرف را پایین بیاورید.

- مشروبات الکلی یا اتانول خود اعتیاد اور هستند به ویژه با شرایط روحی که شما در ان قرار دارید، این احتمال که اعتیاد خود را به ماده ای از نوع دیگر منتقل کنید بسیار زیاد است، ترک اعتیاد به الکل و بنزودیازپامها به مراتب سخت تر از ترک اپیوییهاست، و پیشنهاد نمیشود، درد سر جدید برای خود ایجاد نکنید.


توجه داشته باشید که اعتیاد و ترک ان بیشتر جنبه روانی دارد، شما به انگیزه کافی برای ترک و پشتیبانی مراکز مخصوص نیاز دارید، معمولا تنها با سپری کردن سندروم محرومیت مشکل حل نمیشود و وابستگی به دارو همچنان تا مدتها پا برجا میماند

با سپاس
ارش
آواتار کاربر
Arash6m
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 15
تاریخ عضویت: 3 اردیبهشت 1393, 14:23
محل اقامت: Dortmund
سپاسگذاری کرده اید: 24 مرتبه
سپاسگذاری شده: 42 مرتبه در 17 پست
میزان اعتبار: 0

کاربران زیر از کاربر محترم Arash6m به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
اردیبهشت (20 اردیبهشت 1393, 07:24), b.sorouri (20 اردیبهشت 1393, 07:49), admin (20 اردیبهشت 1393, 13:38), dr.sayadi (20 اردیبهشت 1393, 23:31), dr.yazdanniaz (5 خرداد 1393, 12:33), moini (31 تیر 1396, 15:32)

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط dr.sayadi » 20 اردیبهشت 1393, 23:41

سلام
دوست من ترامادول را میتوان به خوبی با داروی بوپرو نورفین کنار گذاشت ولی بایسته و شایسته است تحت نظر پزشک این امر صورت پذیرد
درزمینه مواد جایگزین نیز کاملا حق با آرش عزیز است
از همه مهمتر لازمه در ترک باقی ماندن توجه به این نکته است که با اتصال درمانی به بخش مربوطه(یک مرکز درمانی ، NA،کنگره 60، و ........) این امر تداوم یابد.
آواتار کاربر
dr.sayadi
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 90
تاریخ عضویت: 2 خرداد 1391, 16:35
سپاسگذاری کرده اید: 427 مرتبه
سپاسگذاری شده: 78 مرتبه در 48 پست
میزان اعتبار: 1

کاربران زیر از کاربر محترم dr.sayadi به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (21 اردیبهشت 1393, 12:18), Arash6m (22 اردیبهشت 1393, 16:13), PooYa (27 اردیبهشت 1393, 03:05), Mike5000 (3 خرداد 1393, 01:21)

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط PooYa » 30 اردیبهشت 1393, 13:16

dr.sayadi نوشته است:
سلام
دوست من ترامادول را میتوان به خوبی با داروی بوپرو نورفین کنار گذاشت ولی بایسته و شایسته است تحت نظر پزشک این امر صورت پذیرد
درزمینه مواد جایگزین نیز کاملا حق با آرش عزیز است
از همه مهمتر لازمه در ترک باقی ماندن توجه به این نکته است که با اتصال درمانی به بخش مربوطه(یک مرکز درمانی ، NA،کنگره 60، و ........) این امر تداوم یابد.من هم موافقم که ترامادول باید با یک اپیویید دیگه جایگزین بشه چون ترک خیلی سختی داره
PooYa
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 3
تاریخ عضویت: 27 اردیبهشت 1393, 01:49
سپاسگذاری کرده اید: 9 مرتبه
سپاسگذاری شده: 3 مرتبه در 2 پست
میزان اعتبار: 0

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط Mike5000 » 3 خرداد 1393, 01:21

اقای دکتر Bupronurphin اینجا نسخه مخصوص کد شده لازم داره و به این راحتی نمیشه به دست اورد بیشتر برای معتادین به هروئین میدن و روزانه یا هفتگی .
من امکان دکتر رفتن و بستری شدن را ندارم به دلایل شغلی

ارش جان اگر دوز مصرف را تا 50 میلیگرم یا کمتر در روز پایین بیارم وقتی که قطع کنم دیگه خماری ندارم ؟

پویا گفتی خانومت دو بار حامله بود زمانی که تو ترامادول مصرف میکردی و بچتون متاسفانه مرده بود ، ایا دکترا گفتن که این به اعتیاد شما ربطی داره ؟ در دفترچه راهنمای ترامال چیزی در این مورد ننوشته.
Mike5000
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 6
تاریخ عضویت: 17 اردیبهشت 1393, 23:13
سپاسگذاری کرده اید: 6 مرتبه
سپاسگذاری شده: 7 مرتبه در 4 پست
میزان اعتبار: 0

کاربران زیر از کاربر محترم Mike5000 به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
Arash6m (8 خرداد 1393, 15:56)

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط dr.sayadi » 4 خرداد 1393, 11:01

سلام هموطن
با توجه به شرایط شما آیا امکان تهیه داروهای کلونیدینٰٰ،گاباپنتن،بوپروپیوم،دیکلوفناک، برایتان مقدور است؟
آواتار کاربر
dr.sayadi
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 90
تاریخ عضویت: 2 خرداد 1391, 16:35
سپاسگذاری کرده اید: 427 مرتبه
سپاسگذاری شده: 78 مرتبه در 48 پست
میزان اعتبار: 1

کاربران زیر از کاربر محترم dr.sayadi به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (4 خرداد 1393, 13:43), Mike5000 (5 خرداد 1393, 14:36), Arash6m (8 خرداد 1393, 17:42), azizu3fi (8 مرداد 1396, 07:09)

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط Mike5000 » 5 خرداد 1393, 14:44

فقط دیکلوفناک 25 قابل تهیه است و متاسفانه همین ترامال

متشکرم
Mike5000
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 6
تاریخ عضویت: 17 اردیبهشت 1393, 23:13
سپاسگذاری کرده اید: 6 مرتبه
سپاسگذاری شده: 7 مرتبه در 4 پست
میزان اعتبار: 0

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط dr.sayadi » 5 خرداد 1393, 22:01

سلام
فکر میکنم به پزشک متخصص مراجعه کنید خیلی بهتر باشد درصورت عدم دسترسی شاید بهترین راه روش سنتی باشد به این صورت که مصرف یک هفته ترمادول خود را محاسبه کرده وسپس به صورت کامل آن را در 250 سی سی آب به خوبی حل نمایید بعد روزانه به ازاء هر 5 سی سی که از آن میل کردید 5 سی سی آب خالص به آن اضافه نمایید آنقدر این عمل را ادامه دهید تا آخر که در وا قع با غلظت بسیار پایین ترامادول در آب مواجه میشویدالبته شاید در روز لازم باشد که چندین 5 سی سی میل نمایید ولی به ازاء هر 5 سی سی 5 سی سی آب به آن اضافه نمایید درآخر کار با مصرف دیکلو فناک میتوان جلوی عوارض جسمی را نیز گرفت امیدوارم توانسته باشم کمکی در دیار غربت برایتان انجام داده باشم ولی باز تاکید میکنم که مراحعه به پزشک از بهترین شرایط میباشد.
آواتار کاربر
dr.sayadi
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 90
تاریخ عضویت: 2 خرداد 1391, 16:35
سپاسگذاری کرده اید: 427 مرتبه
سپاسگذاری شده: 78 مرتبه در 48 پست
میزان اعتبار: 1

کاربران زیر از کاربر محترم dr.sayadi به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
Arash6m (8 خرداد 1393, 17:42), Mike5000 (16 خرداد 1393, 16:49)

بروتکل ترک و درمان اعتیاد به مخدر ترامادول

پستتوسط dr.yazdanniaz » 5 خرداد 1393, 22:51

بیش از 13000 مرکز فقط در امریکا جهت درمان اعتیاد به ترامادول وجود دارند
در امریکا هم پروتکل خاصی برای درمان ترامادول بطور روتین وجود ندارد مهمترین داروهای که برای ترک اعتیاد ترامادول استفاده می شود
شامل کاربامازپین (Carbamazepine) + فلوکستین و Islamic Rehab Programs است. البته در غرب بجای توسل به اسلام از اعتقادات مسحیت کمک گرفته می شود که من انرا کمی ایرانیزه کردم
مهمترین عامل در ترک اعتیاد ترامادول در امریکا هم پشتیبانی روحی و روانی بیمار در زمان ترک با توسل به انگیزه های قوی همچون مذهب است
مسله مهم سندرم سروتونین و تشنج در زمان ترک با مصرف داروهای ضد افسردگی منع کننده سروتونین است
هیچوقت اگر شک دارید که بیمار ترامادول مصرف می کند به او فلوکسیتین ندهید زیرا سندرم سروتونین منجر به تشنج و مرگ او می شود ابتدا برای بیمار کاربامازپین را شروع کنید (البته با ان هم سندرم سروتونین دیده شده است )و بعد از چند روز با اطمینان از عدم مصرف ترامادول به او فلوکسیتن بدهید کاربامازپین به سرعت باعث کاهش اثرات ترامادول می شود .
درمان کمی طولانی است و بدبختانه دو هفته اول قطع ترامادول تحمل درد و اضطراب برای بیمار بسیار سخت است که می توانید از ترکیبات گیاهی مثل کندر استفاده کنید
سابوکسون هم در بیشتر اوقات برای در ترک ماندن می تواند کمک کند درمان های روانشناختی هم در این بین استفاده می شود

نویسنده

باید معتاد ابتدا دوز مصرفی ترامادول را به کمترین مقدار برساند بعد ابتدا کاربامازپین داده می شود و چند روز بعد از قطع داروی فلوکسیتن شروع می شود در این بین می توان از دوزهای بوپرنورفین به صورت PRN استفاده کنید

بیمار باید در شروع ترک اعتیاد حتما به جمعتی های مثل NA یا مراکز حمایت گروهی از معتادان متصل شود

در واقع ترک ترمادول مثل ترک کراک است یا ترک مخلوطی از ماده مخدر شیشه با مورفین است زیرا اثرات ترامادول بر روی هورمون سروتونین و دوپامین مشابه با شیشه و اثر ترامادول روی گیرنده مو مورفین مثل مخدر تریاک است
آواتار کاربر
dr.yazdanniaz
کاربر ویژه
کاربر ویژه
 
پست: 857
تاریخ عضویت: 5 اسفند 1391, 21:27
سپاسگذاری کرده اید: 149 مرتبه
سپاسگذاری شده: 788 مرتبه در 555 پست
میزان اعتبار: 9

کاربران زیر از کاربر محترم dr.yazdanniaz به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (6 خرداد 1393, 12:06), dr.sayadi (6 خرداد 1393, 13:05), Arash6m (8 خرداد 1393, 17:42), azizu3fi (8 مرداد 1396, 07:10)

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط dr.sayadi » 6 خرداد 1393, 13:11

با درود
ضمن تشکر از توضیحات مبسوط همکار محترم جناب آقای دکتر یزدان نیاز توصیه عملی درمانی اینجانب برای دوستمان در حد بضاعت امکاناتی که بیان فرموده صورت پذیرفته و الا پروتوکلهای متعدد درمانی در این زمینه وچود داردو دوباره تاکید میکنم بهترین راه ترک،زیر نظر متخصص مربوطه می باشد.
آواتار کاربر
dr.sayadi
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 90
تاریخ عضویت: 2 خرداد 1391, 16:35
سپاسگذاری کرده اید: 427 مرتبه
سپاسگذاری شده: 78 مرتبه در 48 پست
میزان اعتبار: 1

کاربران زیر از کاربر محترم dr.sayadi به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (6 خرداد 1393, 14:37), Arash6m (8 خرداد 1393, 17:42), azizu3fi (8 مرداد 1396, 07:09)

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط Arash6m » 8 خرداد 1393, 17:27

Mike5000 نوشته است:اقای دکتر Bupronurphin اینجا نسخه مخصوص کد شده لازم داره و به این راحتی نمیشه به دست اورد بیشتر برای معتادین به هروئین میدن و روزانه یا هفتگی .
من امکان دکتر رفتن و بستری شدن را ندارم به دلایل شغلی

ارش جان اگر دوز مصرف را تا 50 میلیگرم یا کمتر در روز پایین بیارم وقتی که قطع کنم دیگه خماری ندارم ؟

پویا گفتی خانومت دو بار حامله بود زمانی که تو ترامادول مصرف میکردی و بچتون متاسفانه مرده بود ، ایا دکترا گفتن که این به اعتیاد شما ربطی داره ؟ در دفترچه راهنمای ترامال چیزی در این مورد ننوشته.با درود فراوان
دوست عزیز هر چه دوز مصرفی را پایین تر بیارید عوارض ترک راحت تری خواهید داشید، و راه را هموار تر میکنید البته از خماری نهایی نمیتوانید به طور کلی فرار کنید (low dose dependency) به نظر من غیر قابل تحملترین عامل زمان ترک که بیشتر باعث لغزش بیمار میشود Craving یا گرسنگی ماده مخدر است که با قطع دوزهای پایین هم پدید می اید. بهترین دارو برای رفع درد در زمان ترک Flupirtin است که یک داروی غیر اپییویدی با مکانیسم اثر مرکزی است و قدرتی تسکین درد ان میان کدئین و مرفین است، برای افرادی با بیماریهای کبدی منع مصرف دارد، تحقیقات روی این دارو هنوز به پایان نرسیده و قیمت نسبتا گرانی دارد (30 عدد 50 یورو). جهت رفع ناراحتی های روده بهترین دارو Loperamid است که بدون نیاز به نسخه در داروخانه ها به فروش میرسند، دوز مصرف را طبق بروشور راهنما و توصیه داروخانه تنظیم کنید.
حتما فرد قابل اطمینانی را در جریان قرار دهید تا در طول درمان شما را پشتیبانی کند، بهترین راه حل برای تحمل گرسنگی ماده مخدر مراقبت و پشتیبانی یک فرد نزدیک به شماست که به صورت فعال افکار شما را منحرف کند و برای موفقیت در درمان کاملا ضروری است.
به یاد داشته باشید که شما مدتها بدن خود را به مخدر عادت داده اید و نمیتوانید ان را با دیگر دارو ها گول بزنید، بدن شما از شما مخدر طلب میکند و جلوی ان را تنها با همان مخدر میتوان گرفت. چند شب بی خوابی و کمی ناراحتی را باید تحمل کنید و مطمئن باشید که ارزش ان را دارد.

نتیجه تحقیقات مختلف به اثبات رسانده که مرفین یک مولکول Mutagen یا جهشزا است، برای زنان و مردان در دوران تولید نسل منع مصرف درد ، ازمایشها بر روی موشهای نر معتاد به مرفین نشان داده که در موش ماده باعث تولد زودرس ، مرگ جنین و کاهش وزن جنین میشود، ترامادول هم مکانیسم اثری مانند مرفین دارد و من جای دیگری هم مسئله مرگ جنین را در مورد ترامادول شنیده ام ، همچنین مرفین ممکن است باعث فعالیت بیشتر سلولهای سرطانی شود. میتوانید در این مورد در اینترنت جستجو کنید.

نظر شخصی: داروهای ضد افسردگی نسل جدید SSRI مانند فلوکستین ساخت شرکت Eli Lilly بیشتر اهداف تجاری را دنبال میکنند، گزارشات سازمانهای FDA و BfArM متاسفانه تحت نفوز این غولهای داروسازی تهیه میشوند و قابل اطمینان نیستند، بی تأثیر بودن فلوکستین و عوارض جانبی خطرناک ان مانند خودکشی و اختلالات روانی توسط اداره نظارت بر داروهای المان چندین بار اعلام شد و حتی از بازار جمع شدند ولی تحت فشار FDA که اعتقاد داشت اینگونه گزارشات سقف شرکت Lilly را خراب میکند تغییر کرد و در نهایت اجازه ورود ان به بازار داده شد. مستند هایی که در این مورد ساخته شده را در YouTube دنبال کنید.

در نهایت شما خودتون توصیه های مربوط به پشتیبانیهای مراکز روحی و روانی مخصوص را میدانید، و اگر امکان ان را داشتید تا به حال انجام داده بودید، میدانم که خیلی از کسانی که قصد ترک دارند به دلایل مختلف شخصی امکان ان را ندارند یا بستر و انگیزه ان مهیا نیست، تغییر روش زندگی برای هر فردی به سادگی امکان پذیر نیست.

------------------

Flupitrin: http://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=& ... 0IUywnzhGw

تجارت میلیاردی داروهای ضد افسردگی: http://www.youtube.com/watch?v=4Uk4f_hMvT4
آواتار کاربر
Arash6m
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 15
تاریخ عضویت: 3 اردیبهشت 1393, 14:23
محل اقامت: Dortmund
سپاسگذاری کرده اید: 24 مرتبه
سپاسگذاری شده: 42 مرتبه در 17 پست
میزان اعتبار: 0

کاربران زیر از کاربر محترم Arash6m به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (9 خرداد 1393, 11:02), Mike5000 (16 خرداد 1393, 16:48), ش-رستمی نژاد (16 خرداد 1393, 22:22), azizu3fi (8 مرداد 1396, 07:09)

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط Mike5000 » 16 خرداد 1393, 16:52

سلام

من به روزی 100 میلی گرم رسیدم ولی باز هم نمیتونم کامل کنار بگذارم. امیدوارم بتونم تا 50 میلی گرم پایین بیارم
Mike5000
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 6
تاریخ عضویت: 17 اردیبهشت 1393, 23:13
سپاسگذاری کرده اید: 6 مرتبه
سپاسگذاری شده: 7 مرتبه در 4 پست
میزان اعتبار: 0

کاربران زیر از کاربر محترم Mike5000 به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
Arash6m (18 خرداد 1393, 21:25)

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط admin » 17 خرداد 1393, 11:17

Mike5000 نوشته است:سلام

من به روزی 100 میلی گرم رسیدم ولی باز هم نمیتونم کامل کنار بگذارم. امیدوارم بتونم تا 50 میلی گرم پایین بیارم


دوست عزیز : با خود درمانی فقط به جسم و روح خودت آسیب می رسانی ، بهتره به یک پزشک متخصص یا مراکز درمان اعتیاد مراجعه کنی . ولی با همه این اوصاف امیدوارم موفق باشی .

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

کاربران زیر از کاربر محترم admin به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
Arash6m (18 خرداد 1393, 21:25), azizu3fi (8 مرداد 1396, 07:10)

Re: ترک اعتیاد به اپیوییدها (تریاک)

پستتوسط Arash6m » 18 خرداد 1393, 21:28

Mike5000 نوشته است:سلام

من به روزی 100 میلی گرم رسیدم ولی باز هم نمیتونم کامل کنار بگذارم. امیدوارم بتونم تا 50 میلی گرم پایین بیارم


با درود

دوست عزیز در کدام شهر یا منطقه زندگی میکنید ؟

با سپاس
آرش
آواتار کاربر
Arash6m
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 15
تاریخ عضویت: 3 اردیبهشت 1393, 14:23
محل اقامت: Dortmund
سپاسگذاری کرده اید: 24 مرتبه
سپاسگذاری شده: 42 مرتبه در 17 پست
میزان اعتبار: 0

کاربران زیر از کاربر محترم Arash6m به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
Mike5000 (19 خرداد 1393, 18:25)

بعدی

بازگشت به اعتیاد و انواع مواد مخدر

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 25 مهمان