حشیش

هر مطلب یا مقاله در باره مواد مخدر در این انجمن قرار می گیرد. ضمنا" مقالات شما در صفحه اصلی سایت نیز منعکس خواهد شد .

مدیران انجمن: dr.sayadi, admin

حشیش

پستتوسط ش-رستمی نژاد » 27 بهمن 1393, 22:41

حشیش شایع ترین ماده مخدر غیر مجاز بعد از سیگار والکل می باشد. حدو 160 میلیون نفر مصرف کننده حشیش در دنیا وجود دارد که حدود 10 درصد از آنها معیار های علمی وابستگی را دارند که در صورت مصرف روزانه به 50 درصد می رسد.
شروع مصرف آن در نوجوانی در محدوده 12 تا 17 سالگی و اوج مصرف آن در حدود 25 سالگی است . ماده اصلی در گیاه حشیش به تی اچ سی(THC)معروف است که نیمه عمر پایینی دارد و خیلی زود از بین می رود . ماده مهم دیگری در گیاه حشیش به نام کانابیدیول وجود دارد که براساس کشفیات جدید ، این ماده هم انتا گونیست تی اچ سی هست و هم اثر ضد جنون دارد . به نظر می رسد کسی که گیاه حشیش را به طور کامل مصرف کند به عوارض کمتری دچار می شود در صورتی که تی اچ سی خالص باعث جنون می شود.
تا چندی پیش معتقد بودند که حشیش علایم ترک ندارد ولی اخیرا" معتقدند که شایع ترین علایم ترک (محرومیت )از حشیش عبارتند از :کابوس و خواب های عجیب ، عصبانیت و پرخاشگری ، صبح زود از خواب بیدار شدن ، بی قراری ، تهوع، بی خوابی ، تعرق شبانه ، خلق پایین ، سر درد ، گر گرفتگی ، تفکر در مورد حشیش ، لرزش ، اشتهای کم و اضطراب و...
بر اساس پژوهش ها ، شدت علایم محرومیت با میزان مصرف حشیش و زمان مصرف آن ارتباطی ندارد ، هر چه فرد وابستگی روانی بیشتری به حشیش داشته باشد علایم محرومیت بیشتری نیز نشان می دهد و امکان عود این افراد نیز بیشتر است.
مصرف حاد و گذرای حشیش می تواند در فرد مصرف کننده افکار بد بینانه ایجاد کند به ویژه در مصرف تی اچ سی خالص. در فردی که سابقه مصرف حشیش نداشته است این علایم تا 200 دقیقه طول میکشد که در صورت ادامه مصرف امکان بروز سایکوز کاهش می یابد.( برعکس متامفتامین یا شیشه)
مصرف حشیش و بیماری اسکیزو فرنیا ارتباط تنگا تنگی با هم دارند ، مصرف حتی یک بار حشیش احتمال ابتلا به اسکیزو فرنیا را تا حدود 2/5 برابر افزایش می دهد و در صورت مصرف مکرر و مزمن این احتمال به 6 برابر می رسد . مطالعات جدید نشان می دهد که حشیش سبب بروز سایکوز می شود و سایکوز نیز باعث افزایش علاقه به مصرف حشیش می گردد . و امکان بروز این علایم در نوجوانان 14-18 ساله بیشتر است .
قطره دریاست اگر با دریاست،ورنه او قطره و دریا ،دریاست!
آواتار کاربر
ش-رستمی نژاد
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست: 219
تاریخ عضویت: 2 خرداد 1391, 16:21
سپاسگذاری کرده اید: 182 مرتبه
سپاسگذاری شده: 335 مرتبه در 172 پست
میزان اعتبار: 14

کاربران زیر از کاربر محترم ش-رستمی نژاد به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
dr.yazdanniaz (27 بهمن 1393, 00:07), admin (27 بهمن 1393, 00:58), marita.kasraie (11 اسفند 1393, 16:59)

بازگشت به اعتیاد و انواع مواد مخدر

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 29 مهمان