پژوهش تازه : نقش ترکیبات کانابیس در کاهش تشنج

هر مطلب یا مقاله در باره مواد مخدر در این انجمن قرار می گیرد. ضمنا" مقالات شما در صفحه اصلی سایت نیز منعکس خواهد شد .

مدیران انجمن: dr.sayadi, admin

پژوهش تازه : نقش ترکیبات کانابیس در کاهش تشنج

پستتوسط admin » 7 خرداد 1396, 22:34

ترکیبات موجود در کانابیس ممکن است تشنج بیماران مبتلا به صرع را به نصف کاهش دهد

Cannabis compound may halve seizures for patients with severe epilepsy

تاریخ چاپ مقاله : 19 آوریل 2017 ( 30 فروردین 1396)


پژوهش تازه ای کشف کرده است وقوع تشنج در افراد مبتلا به صرع شدید،می تواند بطور قابل توجهی با مصرف دوز روزانه ای از کانابیدیول (Cannabidiol) کاهش یابد.

پژوهشگران از دانشگاه ایالتی اوهایو مشاهده کرده اند تشنج های اتونیک (atonic) در افراد مبتلا به سندروم لنوکس – گاستات (Lennox-Gastaut syndrome) که به مدت 14 هفته هر روز کانابیدیول دریافت کرده اند ، بیش از 50 درصد افت داشته است. تشنج اتونیک ، تشنج افتادن (drop seizures) نیز نامیده می شود که از دست دادن اتفاقی و خفیف تون عضله (muscle tone) را شامل می گردد.

رهبر پژوهش دکتر آنوپ پاتل (Dr.Anup Patel) و گروهش از دانشگاه پزشکی ایالتی اوهایو اخیراً یافته خود را در شصت و نهمین نشست سالانه آکادمی نورولوژی آمریکا ( مهمان عزيز لينکها فقط براي اعضاي سايت قابل مشاهده ميباشد. اگر از اعضاي سايت هستيد وارد سايت شويد, در غير اين صورت ثبت نام نماييد ) که در بوستون ماساچوست برگزار شد ، ارائه کردند.

LGS یکی از سخت ترین اقسام صرع است. این عارضه چندین نوع تشنج از جمله تونیک (tonic) ، اتونیک (atonic) ، ابسنس اتایپیک (atypical absence) و میوکلونیک (myoclonic) را شامل می شود.

بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH) بطور معمول شروع LGS بین سنین 3و 5 سال روی می دهد و تخمین زده می شود که بین یک در 50000 و یک در 100000 کودک در ایالات متحده آمریکا به این عارضه مبتلا باشند.

هیچ درمانی برای LGS وجود ندارد و درمان این عارضه بسیار چالش برانگیز است بطوریکه هیچ دستورالعمل یا روشی که در همه حال مناسب باشد وجود ندارد. داروهای ضد صرع مانند والپروات (Valproate) و لاموتریژین (Lamotrigine) می توانند در کنترل حملات کمک کننده باشند اما مقاومت خیلی از کودکانی که در ابتدا به اینگونه داروها جواب می دهند بعداً نسبت به این داروها افزایش می یابد.

کانابیدیول و صرع :

بیش از 80 ماده شیمیایی فعال بنام کانابینوئید(cannabinoids) در گیاه کانابیس وجود دارد که کانابیدیول (cannabidiol) یکی از آنها است. علاوه بر مطالعاتی که کانابیدیول را به کاهش اضطراب و بهبود در اختلال دوقطبی ، اسکیزوفرنی و دیگر عوارض سلامتی روان ارتباط می دهد، این پژوهش نشان داده است که کانابیدیول پتانسیل درمانی دیگر نیز دارد و ممکن است یک استراتژی امیدوار کننده برای درمان صرع باشد.

دکتر پاتل و تیم او تصمیم گرفتند که برای کشف ارتباط بیشتر ، آزمایشی کنترل شده با پلاسبو (placebo-controlled) و دابل بلایند (double blind) که تأثیر کانابیدیول را بر روی بیماران LGS ارزیابی کند ، انجام دهند.

این مطالعه با مشارکت 225 بیمار با سن متوسط 16 سال ، که حداقل در هر ماه 85 حمله اتونیک بر اثر عارضه LGS داشتند انجام شد. همه بیماران به طور متوسط در پاسخ به شش داروی ضد صرع شکست خورده بودند و در طول دوره 14هفته ای پژوهش بطور متوسط از سه داروی ضد صرع استفاده می کردند.

در طول مدت پژوهش ، بیماران هر روز 10یا 20 میلی گرم از کانابیدیول یا پلاسبو (دارونما) را علاوه بر مصرف داروهای فعلی خود دریافت می کردند.

بیمارانی که روزانه 10 میلی گرم از کانابیدیول را دریافت کرده بودند بطور کلی 37 درصد کاهش را در حملات اتونیک خود تجربه کرده و 36 درصد از این بیماران نیز مشاهده کردند که حملات اتونیک آنها حداقل به میزان 50 درصد کاهش یافته است.

این تأثیر با دوز بالاتری از کانابیدیول بسیار قوی تر بوده است. بیمارانی که روزانه 20 میلی گرم دریافت کرده بودند، کاهشی در حملات کلی اتونیک را به میزان 42 درصد تجربه کردند، در حالیکه حداقل 50 درصد کاهش تشنج اتونیک برای 40 درصد از بیماران مشاهده گردید.

در میان بیمارانی که پلاسبو (دارونما) دریافت کرده بودند، روی هم رفته کاهشی به میزان 17 درصد در حملات کلی اتونیک آنها وجود داشت. درحالیکه 15 درصد از بیماران مشاهده کردند که حملات اتونیک آنها حداقل به میزان نصف کاهش یافته است.

محققان می گویند در گزارش بهبودی شرایط کلی ، آنهایی که کانابیدول دریافت کرده بودند ( در مقایسه با دریافت کنندگان پلاسبو ) احتمالاً تا 2.6 برابر موفق تر بوده اند.

محققان گزارش کرده اند در حدود 94 درصد از بیماران دریافت کننده دوز بالاتر کانابیدول و 84 درصد از دریافت کنندگان دوز پایین تر ، دارای عوارض جانبی بوده اند. با اینحال محققان می گویند که بسیاری از این عوارض جانبی خفیف یا در حد متوسط بوده است. به طور کلی دکتر پاتل و همکارانش معتقدند که نتایج آنها نشان می دهد که کانابیدیول ممکن است برای بیماران مبتلا به LGS سودمند باشد.

دکتر آنوپ پاتل می گوید : " نتایج ما نشان می دهد که کانابیدیول ممکن است برای کسانی که با سندروم لنوکس- گاستات در درمان تشنج افتادن (drop seizures) قرار دارند ، موثر باشد. این بسیار مهم است زیرا درمان این نوع صرع فوق العاده مشکل است".

" در حالی که برای دریافت کنندگان کانابیدیول عوارض جانبی بیشتری وجود داشت ولی عمدتاً به خوبی تحمل شد. من اعتقاد دارم که کانابیدیول می تواند یک گزینه درمانی جدید برای این بیماران باشد".

محققان طرحریزی کرده اند تا یکسال دیگر برنامه جدیدی از کاربرد مواد مخدر را به سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ارائه کرده و کانابیدیول را به عنوان درمان LGS پیشنهاد کنند.

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

Re: پژوهش تازه : نقش ترکیبات کانابیس در کاهش تشنج

پستتوسط Vahidz » 23 دی 1396, 09:16

با عرض سلام. دو عضو خانواده من (۲۴و۳۴ساله) سالهاست با مشکل تشنج دائم و غیر قابل کنترل درگیر هستند و خودشان و همه خانواده را تحت تاثیر منفی شدید روحی قرار داده. ضمناً با لاموترژین و دپاکین و اورلپت هم دیگر کنترل نمیشوند.خواهشمندم در صورت اطلاع از متخصصی که مسئولیت درمان از هر طریق را به عهده گرفته و توانایی درمان صرع غیر قابل کنترل را با هر روشی از جمله اتکا به کانابیس را داشته باشد، معرفی بفرمایید. سپاسگذارم.
Vahidz
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 1
تاریخ عضویت: 22 دی 1396, 02:23
سپاسگذاری کرده اید: 0 مرتبه
سپاسگذاری شده: 0 مرتبه در 0 پست
میزان اعتبار: 0


بازگشت به اعتیاد و انواع مواد مخدر

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 27 مهمان