مصرف مت آمفتامین (شیشه) موجب سکته مغزی در جوانان می شود

هر مطلب یا مقاله در باره مواد مخدر در این انجمن قرار می گیرد. ضمنا" مقالات شما در صفحه اصلی سایت نیز منعکس خواهد شد .

مدیران انجمن: dr.sayadi, admin

مصرف مت آمفتامین (شیشه) موجب سکته مغزی در جوانان می شود

پستتوسط admin » 14 شهریور 1396, 19:39

مصرف مت آمفتامین با خطر ابتلا به سکته مغزی در جوانان مرتبط است

مهمان عزيز لينکها فقط براي اعضاي سايت قابل مشاهده ميباشد. اگر از اعضاي سايت هستيد وارد سايت شويد, در غير اين صورت ثبت نام نماييد

تاریخ مقاله : 23 اوت 2017 – 1 شهریور 1396

طبق بازبینی شواهد موجود منتشر شده در مجله اینترنتی عصب شناسی، جراحی اعصاب و روانپزشکی (journal of neurology, neurosurgery & psychiatry) : ماده محرک مت آمفتامین، که بطور عامیانه اسپید (speed)، یخ (ice)، مت (meth) و در ایران بنام شیشه نیز شناخته می شود، با خطر افزایش سکته مغزی در بین جوانان ارتباط دارد.

یافته ها نشان می دهد که سکته مغزی ناشی از خونریزی (هموراژیک) به جای لخته خون (ایسکمیک)، شایع ترین نوع در ارتباط با مصرف این ماده مخدر است و مردان دو برابر بیشتر از زنان احتمال از پا در آمدن بر اثر آنرا دارند.

با توجه به عواقب ناگوار از کار افتادگی یا مرگ ناشی از سکته مغزی ، و همچنین افزایش مصرف مت آمفتامین در میان جوانان ، به ویژه در کشورهای کرانه اقیانوس آرام (آمریکای شمالی، شرق و جنوب شرقی آسیا، و اقیانوسیه)، پژوهشگران هشدار می دهند که یافته ها موجب نگرانی است.

پژوهشگران یافته های خود را بر پایه یک جستجوی جامع تحقیقاتی برای یافتن ارتباط بالقوه بین مصرف مت آمفتامین و خطر سکته مغزی در افراد جوان (زیر 45 سال) بنیان نهاده ، و در فوریه 2017 منتشر کرده اند.

آنها 77 نمونه تحقیقاتی مرتبط، از جمله مطالعات اپیدمیولوژیک (epidemiological studies) و سری گزارشات موردی را از بین 370 مورد پیدا کرده اند.

حدود 81 مورد سکته مغزی هموراژیک (haemorrhagic) و 17 مورد ایسکمیک (ischaemic) گزارش شده وجود داشته و هردو نوع در مردان تقریباً دو برابر زنان بوده است.

در سری گزارشات موردی، 8 مورد از 10 سکته مغزی مرتبط با مصرف مت آمفتامین در میان جوانان از نوع هموراژیک بوده است.

محققان اشاره می کنند که این مقدار بسیار بیشتر از میزان گزارش شده این نوع سکته مغزی در افراد زیر 45 سال (40 تا 50 درصد) یا در افراد مسن (15 تا 20 درصد) است.

مت آمفتامین می تواند بلع ، استنشاق یا تزریق شود. سکته مغزی هموراژیک در ارتباط با بلعیدن ماده با سکته مغزی هموراژیک توسط تزریق آن برابر، و همچنین استنشاق شایع ترین روش افزایش سکته مغزی ایسکمیک بوده است.

سکته مغزی هموراژیک در یک سوم موارد با اختلالات عروقی مانند فشار خون بالا و واسکولیت (vasculitis) مرتبط بوده است. پژوهشگران می گویند مصرف مکرر مت آمفتامین می تواند فشار خون را حتی در افرادی که فشارخون آنها در شروع مصرف طبیعی است بالا ببرد.

همچنین خطر مرگ پس از سکته مغزی هموراژیک بالاتر بوده است : یکی از چهار نفر به طور کامل بهبودی یافته اما یک سوم درگذشته اند. این آمار در مقایسه با بهبودی یک نفر از 5 نفر، و مرگ یک نفر از 5 نفر در سکته مغزی ایسکمیک بدست آمده است.

پژوهشگران می گویند : " با افزایش مصرف مت آمفتامین (به ویژه اشکال قوی تر) ، بار بیماری و صدمات مرتبط با مت آمفتامین به ویژه در میان جوانان ، یعنی در کسانی که معمولاً مصرف زیاد مت آمفتامین روی می دهد ، روز به روز سنگین تر می شود. در واقع احتمال دارد که در سال های اخیر، سوء مصرف مت آمفتامین سهم غیر متجانسی در افزایش شیوع سکته مغزی در بین جوانان داشته باشد ".

نشریه منبع (Journal Reference) :

1. مهمان عزيز لينکها فقط براي اعضاي سايت قابل مشاهده ميباشد. اگر از اعضاي سايت هستيد وارد سايت شويد, در غير اين صورت ثبت نام نماييد

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

بازگشت به اعتیاد و انواع مواد مخدر

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : Google [Bot] و 19 مهمان