آیا شما به شبکه های اجتماعی اعتیاد دارید ؟ شش سوال

مطالب مربوط به روانشناسی اعتیاد و تأثیرات مواد مخدر بر روان ، در این قسمت قرار می گیرد

مدیر انجمن: b.sorouri

پستتوسط admin » جمعه آذر 4, 95 1:43 am

تاریخ : 27 اکتبر 2016

منبع : دانشگاه بیلور (Baylor university)

آری ، شما زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی صرف می کنید. شما حتی ممکن است هر چند دقیقه گوشی همراه خود را برای دیدن اینکه چند نفر آخرین پست فیس بوکتان را لایک کرده اند ، چک کنید. اما آیا شما معتادید ؟ اگر هم چنین است ، چه چیزی برای شما اهمیت دارد ؟

دکتر جیمز رابرتز PhD ، استاد بازاریابی در دانشکده تجارت هنکامر (Hankamer) دانشگاه بیلور (Baylor University) می گوید : "فکر دائم (وسواس فکری) ما به فن آوری و شبکه های اجتماعی نحوه تعامل ما با دیگران را تغییر داده است و لزوماً چیز خوبی نیست". " آری ، مزایای زیادی در فن آوری نهفته است اما وسواس فکری ما به گوشی های هوشمند و گذران زندگی با شبکه های اجتماعی ، می تواند ارتباطات زندگی واقعی ما را خراب کند".

دکتر رابرتز بخاطر تحقیقات خود بر روی اعتیاد به گوشی های هوشمند و نحوه اثرگذاری فن آوری (به طور خاص گوشی های هوشمند) بر روی ارتباطات و میزان استرس ، در جهان شناخته شده است. او نویسنده کتاب « بیش از حد از یک چیز خوب : آیا شما به گوشی هوشمند خود معتادید؟ (1) » است.

رابرتز توضیح می دهد که اعتیاد های مواد و رفتاری دارای شش مولفه اصلی هستند ، بارزبودن یا برجستگی (Salience) ، سرخوشی یا نشئگی (Euphoria) ، تحمل نسبت به ماده یا رفتار (tolerance) ، کشمکش با خود (Conflict) ، علائم سندروم ترک یا خماری (Withdrawal symptoms) ، بازگشت مجدد یا عود (Relapse) . او شش سوال و عبارت را تهیه کرده است . عباراتی که می توانید برای اندازه گیری هریک از مولفه ها ی فوق استفاده کنید و همچنین کمک می کند که بفهمید آیا دلبستگی شما به رسانه های اجتماعی می تواندیک اعتیاد باشد یا خیر .

1- برجستگی : آیا استفاده از شبکه های اجتماعی عمیقاً در زندگی روزانه شما رسوخ کرده است ؟
• من از شبکه های اجتماعی مانند توییتر ، فیس بوک ، اسنپ چت یا اینستاگرام در کل روز استفاده می کنم .

2- سر خوشی : آیا شما از شبکه های اجتماعی برای تولید شور و هیجان در سراسر روز استفاده می کنید؟
• من هنگامی که بی حوصله یا تنها هستم از شبکه های اجتماعی استفاده می کنم .

3- تحمل : آیا شما برای لذت بردن (کیف کردن) از رسانه های اجتماعی به زمان زیادی نیاز دارید ؟
• من هر چه بیشتر و بیشتر از شبکه های اجتماعی استفاده می کنم خودم را بیشتر پیدا می کنم .

4- علائم سندروم ترک : آیا هنگامی که در شبکه های اجتماعی حضور ندارید ، عصبی می شوید ؟
• می ترسم هنگامی که در شبکه های اجتماعی نیستم چیز مهمی را از دست بدهم .

5- کشمکش : آیا استفاده از شبکه های اجتماعی موجب زحمت و دردسر شما می شود ؟
• استفاده از شبکه های اجتماعی موجب می شود که با دوستانم برخورد داشته باشم ، ضمن اینکه حواس مرا در کلاس یا هنگام انجام تکالیف پرت می کند.

6- عود : آیا تاکنون سعی کرده اید که استفاده از شبکه های اجتماعی را کنار بگذارید ، ولی موفق نشده باشید ؟
• من سعی کرده ام که وقت خود را دیگر صرف شبکه های اجتماعی نکنم اما مدت زیادی طول نکشید.

رابرتز می گوید : " اگر شما به 3 یا بیشتر از این سوالات جواب مثبت داده اید ، احتمالاً نیاز به تجدید نظر در استفاده از شبکه های اجتماعی دارید . اما زیاد نگران نباشید ، هنوز امید هست".

رابرتز می گوید برای شل کردن بستی که شبکه های اجتماعی در زندگی شما ایجاد کرده اند بایستی « موقعیت شیرین دیجیتال (2) » را پیدا کنید. زمانی که به شبکه متصل هستید بایستی در یک موقعیت مناسب زمان را برای چیزهایی که واقعاً مهم هستند قطع کنید.

او می گوید : " شما ، ارتباطات شما و جامعه سه پایه سنگی هستند که بستر زندگی ای شاد و پرمعنی را تشکیل می دهند و هنگامی که زندگی شما از حالت تعادل خارج می شود ، اولین چیزهایی هستند که صدمه می بینند ".

(1)– ?Too Much of a Good Thing: Are you Addicted to your Smartphone
(2)– Digital sweet spot

رجوع شود به : Are you addicted to social media? Six questions - science daily
بچه که بودم میخواستم دنیا را تغییر دهم . بزرگتر که شدم گفتم دنیا بزرگ است کشورم را تغییر دهم . در میانسالی شهر و در پیری خواستم خانواده را متحول کنم . حال در آستانه مرگ میفهمم که :
اگر روز اول خودم را تغییر می دادم ،اکنون دنیا را هم تغییر داده بودم
آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت

سپاسگذاری کرده اید: 1159 مرتبه
سپاسگذاری شده: 252 مرتبه در 173 پست
میزان اعتبار: 6

بازگشت به روانشناسی و اعتیاد

• مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده