یوگا و درمان افسردگی

مطالب مربوط به روانشناسی اعتیاد و تأثیرات مواد مخدر بر روان ، در این قسمت قرار می گیرد

مدیر انجمن: b.sorouri

یوگا و درمان افسردگی

پستتوسط admin » 4 دی 1395, 19:15

یوگای مبتنی بر تنفس ممکن است به درمان افسردگی اساسی کمک نماید

Breathing –based yoga may help treat major depression

تاریخ : 23 نوامبر 2016

داروهای ضد افسردگی یک درمان اولیه برای افسردگی اساسی (MDD) محسوب می شوند اما این داروها برای بیش از نیمی از آمریکایی هایی که از آنها استفاده می کنند، به طور کامل موثر نیستند. اکنون محققان راهی برای افزایش اثربخشی آنها پیشنهاد می کنند : یوگای مبتنی بر تنفس

محققان در پژوهشی آزمایشی که در نشریه روانپزشکی بالینی ( مهمان عزيز لينکها فقط براي اعضاي سايت قابل مشاهده ميباشد. اگر از اعضاي سايت هستيد وارد سايت شويد, در غير اين صورت ثبت نام نماييد ) چاپ شده ، بیان کرده اند که چگونه 8 هفته از یوگای سادرشان کریا (sudarshan kriya yoga) علائم اضطراب و افسردگی را در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی (Major Depression Disorder) که به داروهای ضد افسردگی پاسخ نمی دادند، بهبود بخشیده است.

طبق اظهار انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روانی در ایالات متحده است.در طی 12 ماه گذشته نسبت به سال 2014 در حدود 15.7 میلیون بزرگسال حداقل یک دوره از افسردگی اساسی را تجربه کرده است.

افسردگی ممکن است علائمی مانند : غم و اندوه مداوم ، احساس نا امیدی ، بدبینی ، احساس گناه یا بی ارزشی ، خستگی ، از دست دادن علاقه به فعالیت ها ، کاهش اشتها ، کاهش وزن و بی خوابی را در بیماران موجب شود.

معمولاً یک فرد زمانی مبتلا به MDD تشخیص داده می شود که دست کم 5 عدد از علائم فوق را برای حداقل دوهفته تجربه نماید. و معمولاً ممکن است دوره های افسردگی پس از یک واقعه آسیب زا مانند مرگ یک عزیز و یا یک بیماری اتفاق بیافتد.

تجویز داروهای ضد افسردگی مانند مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (Selective Serotonin reuptake inhibitors-SSRis) اغلب اولین اقدام درمانی است هنگامیکه بیماران برای درمان MDD مراجعه می کنند، اما معمولاً بیماران به این داروها جواب نمی دهند. هنگامیکه داروهای تکمیلی ارائه شود ، می تواند به عوارض جانبی ناخوشایندی منجر شود که موجب توقف درمان توسط بیماران گردد و یا به احتمال زیاد به عود بیماری بیانجامد .

اکنون دکتر آنوپ شارما (Dr. Anup Sharma) ، فلو ی تحقیقاتی روانپزشکی اعصاب (neuropsychiatry research fellow) در دپارتمان روانپزشکی دانشکده پزشکی پرلمن (Perelman) دانشگاه پنسیلوانیا ، و همکارانش اظهار می کنند که یوگای سادرشان کریا در کمک به بیمارانی که به داروهای ضد افسردگی جواب نمی دهند ، می تواند یک دستورالعمل غیر دارویی ، ارزان و موثر باشد.


breathing-based yoga.jpg
breathing-based yoga.jpg (69.8 KiB) 327 بار مشاهده شده است


یوگا چگونه می تواند برای بیماران مبتلا به MDD مفید باشد؟

یوگای سادرشان کریا یک روش مراقبه است که بر روی تمرینات تنفسی ریتمیک، به قصد قرار دادن ذهن در یک حالت آرام عمیق متمرکز می شود.

دکتر شارما می گوید :" یوگای سادرشان کریا به مردم روش فعالی را ارائه می کند تا یک حالت مراقبه عمیق که وضعیت های گوناگون را باهم ترکیب می کند و یادگیری آن نیز بسیار آسان است را تجربه کنند".

در حالی که تحقیقات قبلی نشان داده اند یوگای سادرشان کریا برای بیماران MDD مفید است ، دکتر شارما و همکارانش می گویند که برای ارزیابی اینکه آیا در وضعیت بیماران سرپایی مفید است یا خیر ، تاکنون هیچگونه تحقیقات بالینی وجود نداشته است.

از آن مهم تر ، علیرغم افزایش قابل توجه در تعداد آمریکایی های جذب شده برای تمرینات ، محققان ابراز می کنند که فقدان مطالعات خوب طراحی شده به منظور بررسی فواید احتمالی یوگا در درمان افسردگی بخوبی احساس می شود.

برای این پژوهش ، گروه تحقیقاتی از 25 فرد بزرگسال که به بیماری MDD مبتلا بودند ، ثبت نام به عمل آوردند. قبل از شروع پژوهش تمامی بیماران برای حداقل 8 هفته از داروهای ضد افسردگی استفاده کرده بودند اما هیچ بهبودی قابل توجهی در علائم دیده نشده بود .

سپس بیماران بطور تصادفی برای 8 هفته به یکی از این دو گروه : گروه سادر شان کریا و گروه لیست انتظار تقسیم شدند .

نفراتی که در گروه یوگا بودند لازم بود تا در یک برنامه شش جلسه ای که بصورت تمرینات یوگای ساندرشان کریا ، وضعیت اندامی یوگا ، مراقبه نشسته و آموزش های مربوط به استرس تنظیم شده بود ،در هفته اول شرکت نمایند. برای 7 هفته باقیمانده از شرکت کنندگان خواسته شد تا جلسه پیگیری سادرشان کریا را یکبار در هفته مورد توجه قرار داده و با جلسه تمرین در خانه آنرا تکمیل نمایند.

مداخلات یوگا برای افراد گروه لیست انتظار که بعنوان گروه کنترل عمل می کرد در پایان 8 هفته ارائه شد . ضمناً هر دو گروه در طی دوره پژوهش درمان خود را با داروهای ضد افسردگی ادامه دادند.


یوگا علائم اضطراب و افسردگی را بهبود بخشید

در ابتدای پژوهش و همچنین بعد از 8 هفته ، علائم اضطراب و افسردگی شرکت کنندگان با استفاده از مقیاس درجه بندی 17 آیتمی افسردگی همیلتون (HDRS-17) اندازه گیری شد. میانگین نمره افراد در ابتدا 22 بود که افسردگی شدید را نشان می داد.

بعد از دوره 8 هفته ای پژوهش ، شرکت کنندگان گروه یوگای ساندرشان کریا مشاهده کردند که نمره HDRS-17 آنها به نمره متوسط 10.27 بهبود یافته است. در حالیکه برای گروه کنترل هیچ بهبودی قابل توجهی دیده نشد.

محققان به عنوان اندازه گیری ثانویه علائم افسردگی و اضطراب شرکت کنندگان را با بکارگیری پرسشنامه افسردگی بک (BDI) و پرسشنامه اضطراب بک (BAI) نظاره کردند.

باز هم بعد از 8 هفته برای گروه کنترل هیچ بهبودی قابل توجهی مشاهده نشد .در حالیکه برای گروه سادرشان کریا پیشرفتی در مقیاس BDI با نمره متوسط 15.8 و در مقیاس BAI با نمره متوسط 15.19 دیده شد.

با توجه به نتایج ، دکتر شارما و گروهش می گویند هنگامیکه داروهای ضد افسردگی غیر موثر هستند ، یوگای ساندرشان کریا می تواند یک درمان کمکی امیدوارکننده برای بیماران MDD باشد.

" با چنین بخش بزرگی از بیماران که به طور کامل به داروهای ضدافسردگی پاسخ نمی دهند ، مهم است که راه های جدیدی را بیابیم که برای هر فرد بهترین کار را جهت غلبه بر افسردگی انجام دهد. اینجا ما یک درمان ارزان امیدوار کننده ای داریم که می تواند بطور بالقوه بعنوان یک دستورالعمل غیردارویی موثر به بیماران در غلبه بر بیماریشان خدمت کند".


دکتر آنوپ شارما

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

بازگشت به روانشناسی و اعتیاد

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان