هشدار: ورود مخدر جدیدی به نام دستمال

مقالات و اخبار سایت های خبری و نشریات در زمینه اعتیاد ، مواد مخدر و روانشناسی اعتیاد در این قسمت قرار می گیرد

مدیر انجمن: b.sorouri

هشدار: ورود مخدر جدیدی به نام دستمال

پستتوسط admin » 8 آذر 1396, 19:34

نقل از روزنامه شرق – شماره 3020 – مورخ یکشنبه 1396/9/5

هشدار درباره عوارض مخدري به نام «دستمال»


ايسنا: سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره خطرات و عوارض مخدر صنعتي NPS که اين روزها نوعي از آن با عنوان «دستمال» خبرساز شده است، هشدار داد.

پرويز افشار درباره مخدر جديدي با عنوان دستمال اظهار کرد: آنچه در فضاي مجازي و سايت‌ها منتشر شده، از نوعي مواد روان‌گردان جديد در گروه «ان‌پی‌سی»ها يا نيوسايکواسيدها حکايت دارد که به دستمال مشهور شده است. او با بيان اينکه عمده ترکيبات اين مواد صنعتي جديد ترکيباتي محرک است، اظهار کرد: اثرات اين مواد نيز از اثرات محرک‌هاي قديمي‌تر مانند آمفتامين‌ها و متافتامين‌ها بيشتر است.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد اين مواد از دسته کانابينوئيدهاي صنعتي است؛ موادي که از نظر ساختار شبيه ماري‌جواناست، اما مانند ماري‌جوانا و علف و گرس و حشيش کاشتني نيست،بلکه موادي است که در آزمايشگاه سنتز مي‌شود و اثرات توهم‌زايي و تخريبش از حشيش خيلي‌ بيشتر است و اثرات تخريبي‌اش هم شديدتر است.

افشار با بيان اينکه درحال‌حاضر اين مواد در اندازه‌اي نيست که مانند حشيش فراگيري داشته باشد، تصريح کرد: آينده تغيير الگوي مصرف در دنيا بيشتر به سمت‌و‌سوي اين مواد می‌رود و مردم بايد در جريان باشند اين مواد در قالب دستمال، قرص، اسپري و... عرضه مي‌شوند و حتي ممکن است اين مواد در آينده بيشتر در غالب عطريات، بخور و... مصرف شوند که بايد مراقب اينها باشيم.

او درباره شکل ظاهري اين مواد توضيح داد: اين مواد هر روز به يک شکل درمي‌آيد و چيزي بيشتر از ٧٠٠ نوع «ان‌پي‌اس» تا امروز در دنيا شناسايي شده و روزانه چند عدد به آن اضافه مي‌شود. مردم به‌دنبال شکل و فرم خاصي از يک ماده نباشند و هرچيزي در قالب قرص، شربت، مواد گياهي و... به غير از موادي که پزشک تجويز کرده، ماده اعتيادآور است، مگر اينکه خلافش ثابت شود. در واقع هر چيزي که از جایی غير از کانون‌هاي اصلي و مجاز توزيع شود، مي‌تواند اين ويژگي‌ها را داشته باشد.


نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

بازگشت به کنکاش در نشریات

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : Bing [Bot] و 8 مهمان