آیا لیتیوم می تواند به جلوگیری از زوال عقل کمک نماید ؟

نقش تغذیه، رژیم های غذایی و ورزش در سلامت و بهداشت و همچنین در اعتیاد انسان در این بخش قرار می گیرد

مدیر انجمن: admin

آیا لیتیوم می تواند به جلوگیری از زوال عقل کمک نماید ؟

پستتوسط admin » 21 شهریور 1396, 11:37

آیا لیتیوم می تواند به جلوگیری از زوال عقل کمک نماید ؟

مهمان عزيز لينکها فقط براي اعضاي سايت قابل مشاهده ميباشد. اگر از اعضاي سايت هستيد وارد سايت شويد, در غير اين صورت ثبت نام نماييد

تاریخ چاپ : 23 اوت 2017 – 1 شهریور 1396


لیتیوم دارویی تأیید شده برای اختلال دوقطبی است. اما پژوهش جدیدی نشان می دهد که مزایای درمانی آن به همینجا ختم نمی شود .محققان ارتباط بین لیتیوم موجود در آب آشامیدنی و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل را آشکار کرده اند.

زوال عقل (Dementia) به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از بیماری های ناگوار در جهان است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (who) ، در حال حاضر حدود 47 میلیون نفر در جهان مبتلا به زوال عقل هستند و انتظار میرود که این تعداد تا سال 2030 به 75 میلیون نفر و تا سال 2050 به 132 میلیون نفر برسد. بیماری آلزایمر (Alzheimer) شایع ترین شکل زوال عقل است که حدود 60 تا 80 در صد موارد را تشکیل می دهد.

در حالیکه داروهایی وجود دارند که می توانند به بهبود علائم زوال عقل کمک کنند ولی در حال حاضر درمان های تأیید شده ای که بتوانند پیشرفت بیماری را کند کرده یا درمان کنند ، وجود ندارد. با توجه به افزایش میزان پیش بینی شده جهانی زوال عقل ، نیاز به تشخیص چنین درمانی احساس می شود.

پژوهشی جدید که اخیراً در نشریه روانپزشکی جاما ( مهمان عزيز لينکها فقط براي اعضاي سايت قابل مشاهده ميباشد. اگر از اعضاي سايت هستيد وارد سايت شويد, در غير اين صورت ثبت نام نماييد ) چاپ شده ، نشان می دهد که لیتیوم می تواند نامزد بالقوه ای برای جلوگیری از زوال عقل باشد.


لیتیوم و خطر زوال عقل

در حالیکه لیتیوم برای کاهش عوارض شیدایی (manic) در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی و سایر بیماری های روحی و روانی مورد استفاده قرار می گیرد ، در درجه اول و مهم تر از همه عنصر شیمیایی است که به طور طبیعی در آب آشامیدنی در بسیاری از نقاط جهان وجود دارد.

رهبر پژوهش دکتر لارس ودل کسینگ (Dr. Lars Vedel Kessing) از دانشگاه کپنهاگ دانمارک (the University of Copenhagen) و تیم او برای تعیین اینکه آیا ممکن است ارتباطی بین لیتیوم موجود در آب آشامیدنی و خطر ابتلا به زوال عقل وجود داشته باشد، تحقیقات خود را شروع نمودند.

این تیم داده های یک بایگانی اسناد جمعیت دانمارک ، شامل 73731 فرد بزرگسال که در سال های 1995 تا 2013 دچار زوال عقل بوده اند ، همراه با 733653 فرد بزرگسال که به زوال عقل مبتلا نبوده اند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

همچنین محققان نمونه های آب آشامیدنی را که از 151 آب نما یا دستگاه آبرسان در دانمارک تهیه شده و آب آشامیدنی حدود 42 درصد از جمعیت کشور (دانمارک) را تأمین می کنند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

با محاسبه لیتیوم موجود در هر نمونه آب و ردیابی آدرس های مسکونی هر یک از شرکت کنندگان ، محققان توانستند میزان میانگین لیتیوم را در افراد، از سال 1986 تا کنون مورد بررسی قرار دهند.

از بررسی نتایج کشف شد : بزرگسالانی که دچار زوال عقل بوده اند در مقایسه با بزرگسالانی که مبتلا به بیماری زوال عقل تشخیص داده نشده بودند ، در معرض مقادیر پایین تری از لیتیوم موجود در آب آشامیدنی بوده اند.

با بررسی دقیق و جزء به جزء ، محققان دریافتند که میزان بروز زوال عقل در بزرگسالانی که لیتیوم آنها 15 میکروگرم در لیتر یا بالاتر بوده است ، در مقایسه با بزرگسالانی که در معرض 2 تا 5 میکروگرم در لیتر بوده اند ، 17 درصد پایین تر بوده است.

با اینحال گروه یادآور می شود که ارتباط بین قرار گرفتن در معرض لیتیوم آب آشامیدنی و خطر ابتلا به بیماری زوال عقل غیر خطی است : کشف شده است بزرگسالانی که در معرض 5.1 تا 10 میکروگرم لیتیوم در لیتر بوده ، نسبت به کسانی که در معرض 2 تا 5 میکروگرم در لیتر قرار داشته اند ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل بوده اند.

یک " مداخله سلامت عمومی طلایی "

نویسندگان این پژوهش به تعدادی از محدودیت های موجود در مطالعه اشاره می کنند. به عنوان مثال : آنها میزان دسترسی شرکت کنندگان به خدمات مراقبت های سلامتی را که می تواند بر احتمال تشخیص زوال عقل تأثیر بگذارد را نتوانستند به حساب بیاورند.

علاوه بر این محققان می نویسند " از آنجاییکه تمام ساکنان در یک شهرداری معین دارای مقدار مشابهی از « در معرض لیتیوم بودن » قلمداد می شوند، نمی توان یکی را از دیگران مستثنی کرد. عوامل دیده نشده مراقبت های محیطی یا اجتماعی مرتبط با شهرداری محل اقامت افراد ممکن است ارتباط بین قرار گرفتن در معرض لیتیوم و میزان زوال عقل را مختل کرده باشد".

علاوه بر این ممکن است مقدار لیتیوم در منابع آب در طول دوره پژوهش تغییر کرده باشد، که می تواند انحراف یافته ها را موجب شود. اگر چه گروه توجه می دهد که به دلیل آهستگی روند آزاد شدن لیتیوم از خاک و ته نشینی آن، احتمال زیادی دارد که مقدار لیتیوم ثابت مانده باشد.

دکتر جان مک گراث (Dr. John j. McGrath) از دانشگاه کوئینزلند و دکتر مایکل برک (Michael Berk, Ph.D.) از دانشگاه ملبورن، هر دو در استرالیا ، در سرمقاله ای ( مهمان عزيز لينکها فقط براي اعضاي سايت قابل مشاهده ميباشد. اگر از اعضاي سايت هستيد وارد سايت شويد, در غير اين صورت ثبت نام نماييد ) مرتبط با این مطالعه می گویند که نتایج این پژوهش بایستی با احتیاط تفسیر شود.

آنها می نویسند : " این منظر که مداخلات نسبتاً امن، ساده و ارزان (به عنوان مثال، بهینه سازی غلظت لیتیوم در آب آشامیدنی) می تواند به پیشگیری اولیه برای زوال عقل منجر شود، چشم اندازی وسوسه کننده است ". " اگر یافته های کسینگ و همکارانش توسط پژوهش های آینده پشتیبانی شود، حتی کاهشی جزئی در شیوع زوال عقل می تواند به دستاوردهای اجتماعی و اقتصادی عمده ای منجر شود".

" در روحیه کیمیاگری، آیا می توانیم لیتیوم، فلزی ساده که به عنوان تثبیت کننده خلق و خو مورد استفاده قرار می گیرد، را تبدیل به « مداخله سلامت عمومی طلایی » کنیم که می تواند باعث جلوگیری از زوال عقل شود ؟ این بستگی به آنچه که نسل آیندۀ مطالعات اپیدمولوژیک و آزمایش های بالینی نشان می دهد، دارد".

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

بازگشت به نقش تغذیه و ورزش در سلامت و اعتیاد

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 2 مهمان