شیشه به مغزجوانان بیشتر از بزرگسالان آسیب می رساند

نقش خانواده در درمان اعتیاد : شامل مقالات ، پرسش و پاسخ و غیره

مدیر انجمن: ش-رستمی نژاد

شیشه به مغزجوانان بیشتر از بزرگسالان آسیب می رساند

پستتوسط admin » 17 اسفند 1393, 01:26

یک پژوهش بین المللی نشان داد که مت آمفتامین (شیشه) به مغزجوانان بیشتر از بزرگسالان آسیب می رساند .

تاریخ مقاله : 16 فوریه 2015


در مغز جوانانی که بطور مزمن از مت آمفتامین استفاده می کنند تغییرات بیشتر و گسترده تری نسبت به بزرگسالانی که بصورت مزمن اعتیاد به مت آمفتامین دارند بخصوص در بخشی که کنترل کننده عملکرد اجرایی (executive function) مغز است روی می دهد و نوجوانان و جوانان ازعوارض مت آمفتامین بیشتر آسیب می بینند .

در این پژوهش که یکی از جامع ترین مطالعات در نوع خود بوده است دکتر کیون لیو (Kyoon Lyoo,M.D, ph.D) و همکارانش در دانشگاه Ewhaw ، مغز 111 نوجوان و 114 بزرگسال در شهر سئول کره جنوبی را اسکن کرده و مورد بررسی قرار دادند .

در میان افراد نوجوان 51 نفر مصرف کننده مزمن مت آمفتامین وجود داشت ، در حالیکه 60 نفر باقیمانده هیچگونه ماده مخدری مصرف نمی کردند و در میان بزرگسالان نیز54 نفر مصرف کننده و 60 نفرعادی بوده اند .

این پژوهش در نشریه آنلاین روانپزشکی مولکولی (Molecular Psychiatry online) به چاپ رسیده است. دکتر پری اف رنشاو (Perry F.Renshaw,M.D,phD,M.B.A) محقق و پروفسور روانپزشکی دانشگاه یوتا استار (university of Utah ustar) ، که دستیار این پژوهش بوده است می گوید: " نتایج نشان می دهد که احتمالاً مصرف مقدار کمی از مت آمفتامین صدمه بسیار بزرگی را به مغز نوجوانان و جوانان (adolescent) وارد می کند اگرچه معمولاً جوانان مقدار کمتری نسبت به بزرگسالان مصرف می کنند".

در این پژوهش که بر روی معتادان مزمن مت آمفتامین نوجوان و بزرگسال در کره جنوبی انجام گرفت ، بررسی اسکن مغز(MRI) نشان داد که ضخامت ماده خاکستری قشر فرونتال مغز نوجوانان یعنی ناحیه ای از مغز که توانایی مستقیم انسان برای سازماندهی ، نتیجه گیری و بخاطر آوردن چیزها (که عملیات اجرایی (executive function) نامیده می شوند) را بعهده دارد ، کاهش داشته است . نوع متفاوتی از MRI به نام تصویر برداری تنسور انتشار (Diffusion Tensor Imaging-DTI) تغییرات ماده سفید مغز نوجوانان را نیز نشان داده است و اینگونه تفسیر می شود که احتمالاً نورون ها یعنی سلول های عصبی که اطلاعات را از طریق سیگنال های الکتریکی از یک قسمت از مغز به قسمت دیگر رله می کنند ، صدمه دیده اند . همچنین مشاهده شده است که ماده سفید و خاکستری مغز مصرف کنندگان مزمن بزرگسال مت آمفتامین ، کمتر از مصرف کنندگان نوجوان صدمه دیده اند .

دکتر کیون لیو می گوید : " این مایه تأسف است که مت آمفتامین به آن بخشی از مغز آسیب می رساند که هنوز هم در افراد جوان در حال رشد و توسعه است و این برای توانایی شناختی آنها بسیار اهمیت دارد . آسیب به آن بخش از مغز مخصوصاً مشکل آفرین است زیرا توانایی نوجوانان برای کنترل رفتارهای پر خطر کمتر از بزرگسالان است . یافته ها ممکن است مسائل شدید رفتاری و عود که در نوجوانان معتاد به مواد مخدر شایع است را توجیه کنند " .

مت آمفتامین (شیشه) یکی از گسترده ترین ماده مخدر سوء مصرف شده در آسیا است . اما در آمریکا نیز به یک مشکل جدی تبدیل شده است .

دکتر رنشاو می گوید : " یک دوره بحرانی رشد مغز برای توابع خاص وجود دارد و به نظر می رسد نوجوانان و جوانانی که از مت آمفتامین سوء استفاده می کنند در معرض خطر بزرگی برای انحراف از این عملکرد مغز هستند . این نتایج نشان می دهد که بسیار مهم و ضروری است که بچه های خود را از مواد مخدر حفظ کنیم " .


منبع : در اینترنت جستجو کنید :
International study finds meth messes up brains of youths far more than those adults

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

کاربران زیر از کاربر محترم admin به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
dr.sayadi (18 اسفند 1393, 06:18), dr.yazdanniaz (19 اسفند 1393, 15:00), ش-رستمی نژاد (22 اسفند 1393, 08:11)

Re: شیشه به مغزجوانان بیشتر از بزرگسالان آسیب می رساند

پستتوسط sare001 » 28 مهر 1395, 20:39

نام داروی ترک شیشه.؟
sare001
کاربر عادی
کاربر عادی
 
پست: 3
تاریخ عضویت: 28 مهر 1395, 20:21
سپاسگذاری کرده اید: 0 مرتبه
سپاسگذاری شده: 0 مرتبه در 0 پست
میزان اعتبار: 0

Re: شیشه به مغزجوانان بیشتر از بزرگسالان آسیب می رساند

پستتوسط admin » 1 آبان 1395, 20:12

sare001 نوشته است:نام داروی ترک شیشه.؟


کاربر گرامی ، شیشه اعتیاد جسمی ندارد ، بنابراین داروی خاصی برای ترک شیشه وجود ندارد . ولی ترک شیشه ولع زیادی ایجاد می کند و اعتیاد روحی و روانی بسیار شدیدی دارد که می توان گفت ترک آن تقریباً بدون کمک روان درمانی امکان پذیر نیست . گاهی اوقات نیز ممکن است درمانگران علاوه بر دوره های روان درمانی اقدام به تجویز داروهایی کنند که ولع شما را کاهش دهند و یا از دستگاه تحریک فراجمجمه ای (tdcs) برای کاهش ولع شما استفاده کنند ولی این داروها برای درمان نیستند بلکه به درمان شما کمک کرده و آنرا تسهیل می نمایند وگرنه برای شیشه درمان دارویی وجود ندارد .

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6


بازگشت به اعتیاد و خانواده

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 8 مهمان