ولع

نقش خانواده در درمان اعتیاد : شامل مقالات ، پرسش و پاسخ و غیره

مدیر انجمن: ش-رستمی نژاد

ولع

پستتوسط ش-رستمی نژاد » 29 مرداد 1396, 09:48

ولع مصرف ، به عنوان پدیده ای مهم و غیر قابل انکار در طب اعتیاد مطرح است. هر چند این پدیده به راحتی قابل سنجش و تحلیل محتوا نیست اما به صورت یک هیجان پیچیده همراه با بار انگیزشی بالا ، به صورتی شرایطی مشابه علایم مصرف مواد( احساس شدید تمایل و دوست داشتن مصرف توام با لذت) و یا به صورت شرایطی مشابه علایم محرومیت ( احساس شدید نیاز داشتن و لزوم اجباری مصرف ) و یا حالتی میانه ی این دو ، در طی یک فرآیند پردازش شناختی در مغز انسان تجربه می شود.
داستان با یک محرک محیطی و فعال شدن نواحی عمقی مغز شروع میشود. محرک های محیطی به صورت محرک های حسی ، هیجانی ، توام با استرس به صورت بیرونی و درونی تجربه میشوند و قابل شناسایی هستند.
محرک های حسی محیطی خارجی شامل هر آن چیزی می شود که فرد با دیدن ، بوییدن ، شنیدن و چشیدن و لمس کردن آن به یاد مواد می افتد ( یار بازی ، زمین بازی ، توپ بازی) . محرک های حسی درونی را فرد با یاد آوری ذهنی این موارد تجربه می کند.
محرک های هیجانی خارجی شامل مواردی نظیر : حرفها ی مادر ، همسر ، برادر ، همکار و.... خشمگین است و محرک هیجانی درونی یاد آوری خاطرات با بار عاطفی منفی است.
محرک های همراه با استرس بیرونی مانند : شرایط آب و هوایی ، گرما ، سرما ، ترافیک ، سر و صدا و..... غیره هستند و محرک های استرس ی درونی مانند : خستگی ، علایم محرومیت و .... می باشند.
از آن جا که مغز انسان منابع محدود خود ( اکسیژن و گلوکز ) خود را برای دریافت اطلاعات مهم خرج می کند ، در کسری از ثانیه توجه خود را به این محرک ها جلب می کند وآن را به صورت ولع مصرف تجربه میکند. در مرحله بعدی سیستم ارزش گذاری مغز فعال شده و شروع به تعیین اهمیت محرک های محیطی و شیوه ی پاسخگویی مناسب به آن میکند . در ابتدا این شبکه بر اساس یاد آوری خاطرات گذشته ، با حداکثر سرعت و اهمیت محرک ها را در بستر مصرف تعیین می کند. در ابتدای مراحل پاکی این فرآیند به صورت ناهوشیار و خیلی سریع اتفاق می افتد و بر همین اساس است که درمانگر تاکید میکند که شروع کننده های خود را شناسایی کنید و تا جای ممکن از آنها دوری نمایید.اما به مرور زمان و با ادامه پاکی این فرآیند ارزشگذاری تحت تاثیر تحلیل های آگاهانه و باز تعبیرهای آموخته شده ی بیمار قرار می گیرد.
در مر حله بعدی ، پس از این که محرک های محیطی مورد توجه قرار گرفتند و ارزشگذاری شدند . شبکه ی حالت پیش فرض را در مغز فعال کرده و شبکه ی کنترل شناختی را خاموش میکند و فرد آماده می شود تا به جستجوی مواد و مصرف آن بپردازد.
در مرحله ی بعدی در مسیر پاکی فرد تلاش می کند تا سامانه ی کنترل شناختی را به صورت هوشیارانه برای مدیدریت محرک های محیطی به کار گیرد و تلاش می کند تا این پاسخ هیجانی به مصرف مواد منجر نشود در صورت موفقیت به حفظ پاکی و در صورت شکست به لغزش ختم میشود.در صورت مصرف ، به محض این که اولین مولکول های مواد وارد بدن شدند به عنوان یک محرک قوی عمل می کنند و مسیر لذت فرد تقویت می شود و ممکن است فرد تا حد مسمومیت مواد مصرف کند.


قطره دریاست اگر با دریاست،ورنه او قطره و دریا ،دریاست!
آواتار کاربر
ش-رستمی نژاد
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست: 219
تاریخ عضویت: 2 خرداد 1391, 16:21
سپاسگذاری کرده اید: 182 مرتبه
سپاسگذاری شده: 335 مرتبه در 172 پست
میزان اعتبار: 14

کاربران زیر از کاربر محترم ش-رستمی نژاد به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (30 مرداد 1396, 02:42)

بازگشت به اعتیاد و خانواده

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 8 مهمان