بی حوصلگی

نقش خانواده در درمان اعتیاد : شامل مقالات ، پرسش و پاسخ و غیره

مدیر انجمن: ش-رستمی نژاد

بی حوصلگی

پستتوسط ش-رستمی نژاد » 5 شهریور 1396, 08:27

بیحوصلگی یک پدیده ی روانی است که عوارض متعددی به دنبال دارد.
افت در عملکردهای حرفه ای و تحصیلی، افزایش احتمال بروز اختلالات روانی نظیر اضطراب و افسردگی، ناامیدی، احساس تنهایی و بی هدفی در زندگی
و از همه مهم تر افزایش خطر مصرف مواد مخدر از جمله پیامدهای منفی پدیده ی بیحوصلگی هستند . این پدیده که عمدتا با فقدان توجه و تمرکز مشخص میشود در سال های اخیر به خصوص در حیطه ی کودکان و نوجوانان مورد توجه قرار گرفته است. هرچند به طور غیر رسمی (عامیانه) هرکسی میتواند بگوید بیحوصلگی یعنی چه، اما به طور کلی بیحوصلگی به عنوان یک حالت تنفر یا ناسازگاری با هر نوع تجربه ی تکراری مثل کار روزانه یا برخورد با افراد کسل-کننده و ملال آور و بیقراری زیاد در شرایطی که رهایی از ثبات (یکنواختی) امکانپذیر نیست، تعریف میشود .
بیحوصلگی که در طیفی از متوسط تا شدید قرار میگیرد، به عنوان یک احساس ملالت، بی معنایی، پوچی، کسالت و فقدان تمایل به ارتباط با محیط فعلی توصیف میشود. رفتارهایی که اغلب با حالت بیحوصلگی همراه است شامل خمیازه کشیدن، نشانه های بی توجهی و بیقراری است . آمادگی برای بیحوصلگی یک خصیصه یا زمینه برای بی حوصله شدن، گرایش به تجربه ی بیحوصلگی در خیلی از موقعیت ها و نداشتن رغبت کافی در زندگی است. رفتارهای وابسته به بیحوصلگی خصیصه ای شامل غیبت کردن، مشکلات ایمنی با کار، کناره گیری و تمرد و سرکشی در محل کار است ( فرهادی ، 1390).
پر کردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان با گزینه های مختلف و دادن مسئولیت به فرزندان ، آموزش حرفه های مختلف در تابستان به کودکان و نوجوانان و سهیم کردن آنان در امور خانه از ابتدا و سپردن مسئولیت های کوچک و تشویق کردن در ازاء انجام آنها منجر به شکل گیری سبک زندگی سالم در فرزندان مان می گردد. اعتیاد یک پدیده ی پیچیده ای است که در مسیر رشد انسان شکل میگیرد . عوامل متعددی در شکل گیری این پدیده ی شوم نقش دارند ، نقش خانواده در بسیاری از مطالعات به اثبات رسیده است .به عنوان خانواده الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشیم.

قطره دریاست اگر با دریاست،ورنه او قطره و دریا ،دریاست!
آواتار کاربر
ش-رستمی نژاد
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست: 219
تاریخ عضویت: 2 خرداد 1391, 16:21
سپاسگذاری کرده اید: 182 مرتبه
سپاسگذاری شده: 335 مرتبه در 172 پست
میزان اعتبار: 14

کاربران زیر از کاربر محترم ش-رستمی نژاد به خاطر این پست سپاسگذاری کرده اند
admin (6 شهریور 1396, 19:24), b.sorouri (7 شهریور 1396, 21:06)

بازگشت به اعتیاد و خانواده

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 10 مهمان