گوگل نامهربانی اپل را جبران کرد

در این قسمت مقالات ، مطالب و نرم افزارهای انواع گوشی های هوشمند و تبلت قرار می گیرد.

مدیر انجمن: admin

گوگل نامهربانی اپل را جبران کرد

پستتوسط admin » 15 شهریور 1396, 21:42

با افزودن نام ایران به پلی استور ، گوگل نامهربانی اپل را جبران کرد

نقل از روزنامه ایران شماره 6587 – مورخ 14 شهریور 1396

میترا جلیلی


googleplay.jpg
نام ایران به گوگل پلی اضافه شد
googleplay.jpg (37.24 KiB) 203 بار مشاهده شده است


در نوزدهمین سالگرد تأسیس کمپانی گوگل و نیز همزمان با پنج ساله شدن فروشگاه گوگل دسترسی 5 کشور ایران، چین، ماکائو، میانمار و سودان به گوگل پلی امکان‌پذیر شد

یکی از مشکلاتی که در نبود دسترسی به گوگل پلی ایجاد می‌شود پایین آمدن سطح امنیت گوشی‌ها و سایر وسایل اندرویدی است چرا که کاربران علاقه‌مند به اپلیکیشن‌های مختلف وقتی نتوانند آنها را از جایگاه اصلی و ایمن آن دانلود کنند سراغ منابع غیررسمی می‌روند به این ترتیب احتمال آلوده شدن وسایل‌اندرویدی به انواع بدافزار بسیار بیشتر می‌شود

درحالی که چند روز پیش اپل به بهانه تحریم‌های امریکا علیه ایران، دروازه فروشگاه خود یعنی اپ استور را به روی ایرانیان بست، حالا جدیدترین خبر منتشر شده در سایت‌های خبری، کاربران ایرانی را بسیار خوشحال کرده و نور امیدی در دل طراحان اپلیکیشن‌های مختلف و همچنین بازی سازان ایجاد شده است؛ خبری مبنی بر اینکه گوگل کشورهای ایران، چین، کوبا، ماکائو، میانمار و سودان را هم به (Google Play Developer Console) اضافه کرده و به این ترتیب، فروشگاه گوگل به روی ایرانی‌ها و همچنین چند کشور دیگر باز شده است.


ارائه خدمات جدید گوگل به 5 کشور

در نوزدهمین سالگرد تأسیس کمپانی گوگل و نیز همزمان با پنج ساله شدن فروشگاه گوگل یعنی گوگل پلی، به نظر می‌رسد این کمپانی تصمیمات تازه‌ای اتخاذ کرده است. در پنجمین سال فعالیت گوگل پلی، کمپانی گوگل این غول دنیای فناوری اعلام کرده است که توجهش به کشورهایی که پیش از این، خدمات کامل این فروشگاه را به دلایل مختلف دریافت نمی‌کردند جلب شده و می‌خواهد کاری کند که کاربران این کشورها نیز به همه خدمات گوگل پلی دسترسی داشته باشند. در این لیست، علاوه بر ایران، نام چین بسیار به چشم می‌آید و در کنار آن کشورهای ماکائو، میانمار و سودان هم دیده می‌شوند و از این پس دسترسی به سرویس و فروشگاه اینترنتی گوگل پلی استور (Google Play Store) برای آنها امکانپذیر خواهد بود.

پنج سال قبل گوگل برای اینکه محتواهای مختلف از بازی گرفته تا فیلم و موسیقی را به صورت یکپارچه، در اختیار کاربران خود قرار دهد گوگل پلی را راه‌اندازی کرد. این فروشگاه طی این چندسال تغییرات گسترده‌ای داشته و بسیار هم موفق عمل کرده است و با توجه به روند رو به رشد فروش گوشی‌های اندرویدی در جهان، این فروشگاه حالا بیش از یک میلیارد کاربر فعال در سراسر دنیا دارد و بی‌شک کمپانی گوگل به دنبال این است که از این ظرفیت، بیشترین بهره را ببرد. بسیاری، چرخش گوگل در این زمینه و ارائه خدمات بیشتر به این کشورها را در راستای تحقق همین اهداف می‌دانند.

مزایای گوگل پلی برای کاربران ایرانی

اما باز شدن درهای گوگل پلی برای ایران چه مزیتی برای کاربران ایرانی در برخواهد داشت؟ در تنظیمات جدید گوگل پلی، سرویس خرید in-app در ایران فعال خواهد بود به این معنا که توسعه دهندگان اپلیکیشن‌ها در ایران ازین پس می‌توانند اپلیکیشن‌های خود را بر این بستر ارائه کرده و آنها را به صورت پولی یا رایگان در اختیار کاربران قرار دهند و به بیان دیگر از این به بعد می‌توان اپ‌های ایرانی را از این فروشگاه خرید؛ موضوعی که این روزها برای توسعه دهندگان و بازی سازان رایانه‌ای بسیار با اهمیت تلقی می‌شود. لازم به ذکر است که سیاست جدید گوگل هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است هرچند کاربران این کشورها متوجه باز بودن گوگل پلی شده‌اند.

گفتنی است به دلیل قوانین سختگیرانه چین و همچنین سانسورهای شدید موجود در این کشور، با وجود راهیابی گوگل پلی به چین، همچنان سرویس خرید in-app در این کشور فعال و در دسترس نخواهد بود به بیان دیگر در چین همچنان توسعه دهندگان اپلیکیشن با مشکلاتی مواجه خواهند بود. البته مدتی پیش نیز اخباری مبتنی بر همکاری گوگل و دولت چین برای ارائه نسخه‌ای سانسور شده از این پلی‌استور پخش شد ولی هنوز این خبر به صورت رسمی تأیید نشده است. به هرحال چین یکی از کشورهای پرجمعیت است که بیشتر آنها نیز با آخرین تکنولوژی‌های روز آشنا هستند و از سوی دیگر وسایل اندرویدی در این کشور، بازاری مناسب دارد بنابراین تلاش گوگل برای راهیابی به بازار این کشور چندان دور از ذهن نیست.

امنیت پایین در غیاب گوگل پلی

عدم دسترسی به گوگل پلی چه مشکلاتی برای کاربران ایجاد می‌کند که حالا باز شدن درهای آن، رضایت کاربران را به دنبال داشته است؟ یکی از مشکلاتی که در نبود دسترسی به گوگل پلی ایجاد می‌شود پایین آمدن سطح امنیت گوشی‌ها و سایر وسایل اندرویدی است چرا که کاربران علاقه‌مند به اپلیکیشن‌های مختلف وقتی نتوانند آنها را از جایگاه اصلی و ایمن آن دانلود کنند سراغ منابع غیررسمی می‌روند به این ترتیب احتمال آلوده شدن وسایل اندرویدی کاربران در چنین کشورهایی، به انواع بدافزار بسیار بیشتر می‌شود و امنیت این گوشی‌ها و وسایل اندرویدی به خطر می‌افتد. پس باید گفت که با باز شدن درهای گوگل پلی به روی این کشورها، عملاً امنیت کاربران بیش از پیش تضمین می‌شود چرا که دانلود خود را از بازاری رسمی و قانونی انجام می‌دهند که بسیار کم خطر و امن است.

راه پرفراز و نشیب گوگل در ایران

اما این، نخستین تغییر جبهه گوگل و موارد مربوط به گوگل پلی در بازار ایران نیست. شهریور سال 92 بود که خبری مبنی بر خروج ایران از فهرست تحریم‌های نرم افزاری گوگل منتشر شد، هرچند گوگل پلی تا مدتی پس از آن نیز همچنان بسته ماند ولی بسیاری آن را آغازی بر پایان تحریم گوگل علیه کاربران ایرانی در اندروید دانستند. به هرحال با این اتفاق، دسترسی کاربران ایرانی به اپلیکیشن‌های رایگان گوگل پلی فراهم شد درحالی که پیش از این مجبور بودند برای دسترسی به نرم‌افزارهای اندرویدی از روش‌های مختلف برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کنند که البته بسیاری از آنها غیرمطمئن بودند. جالب اینجاست که اپل در آن سال، پیش از گوگل اقدام به این کار کرده و نام ایران را از فهرست کشورهای تحریم شده خود خارج کرده بود.

سیاست یک بام و دو هوا

سیاست یک بام و دو هوای کمپانی‌های تکنولوژی از جمله اپل و گوگل درحالی بیشتر به چشم می‌آید که هر دو شرکت در امریکا جای دارند و قوانین این کشور قاعدتاً برای هر دو باید به یک شکل باشد اما چگونه است که اپل با اینکه تعداد کاربران زیادی در ایران دارد و این برند، 11درصد بازار تلفن همراه ایران معادل حدود 5میلیارد دلار را در اختیار دارد، دروازه‌های خود را به روی کاربران ایرانی می‌بندد و در فاصله کمتر از دو هفته، گوگل درهای خود را به سوی ایران می‌گشاید و حتی به توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی، اجازه می‌دهد اپ‌های خود را در این فروشگاه عرضه کنند؟ اپل دلیل این کار خود را تحریم‌های دولت امریکا علیه ایران اعلام کرده اما واقعیت این است که موضوع تحریم نیز درباره هر دو کمپانی یکسان است و مطمئناً ساده‌انگارانه است اگر باور کنیم که قوانین امریکا برای این دو کمپانی به یک شکل اجرا نمی‌شود یا اینکه گوگل درحال دور زدن تحریم‌های امریکاست.

از سوی دیگر اگر فعالیت توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ استور، طبق قوانین تحریمی امریکا علیه ایران، جرم محسوب می‌شود چرا کار بستن اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ استور و حذف آنها در سال‌های اخیر انجام نشده است و این کمپانی هیچ ممانعتی برای فعالیت طراحان اپلیکیشن‌های ایرانی ایجاد نکرده بود و حالا به فکر این کار افتاده است؟ برخی ازکارشناسان این موضوع را تنها یک سوء‌تفاهم می‌دانند و معتقدند که احتمالاً اپل در تفسیر معنای بخشی از قوانین مربوط به تحریم امریکا علیه ایران، دچار سوء‌تفاهم شده است. یکی از این کارشناسان، «تیم وُرستال» است که چنین نگاهی دارد و معتقد است اپل تفسیر غلطی از قانون تحریم‌های امریکا علیه ایران داشته و مطمئناً این سوء تعبیر، از طریق قانونی رفع خواهد شد.

نیک بخت ترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار را به راستی. ابن سینا
سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است. پروفسور حسابی

آواتار کاربر
admin
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست: 455
تاریخ عضویت: 5 فروردین 1391, 21:14
سپاسگذاری کرده اید: 1201 مرتبه
سپاسگذاری شده: 263 مرتبه در 181 پست
میزان اعتبار: 6

بازگشت به گوشی های هوشمند ، تبلت ها ، نرم افزارهای اندروید و IOS

 


  • مباحث مشابه
    پاسخ ها
    مشاهده شده
    آخرین پست

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 2 مهمان